П редложение за поскъпване на цената на топлинната енергия в Пловдив, замразяване на тази в София и намаление за Плевен. Това са първоначално заложените прогнози на топлинните дружества за новия сезон от 1 юли 2024 г.
Парното в Пловдив да поскъпне с 13% ще предложи ЕВН „Топлофикация Пловдив“. Цената на 1 мВтч ще се увеличи от сегашните 137,96 лева/мВтч на 156,94 лева. Разчетите са направени въз основа на инфлационните индекси за едногодишния период и признаване на оперативните разходи, обясниха компанията. Предвидена е ремонтна програма на стойност 1,5 млн. лева. Поскъпването е направено и въз основа на фючърсите на европейските газови пазари за година напред.
Приходи
В момента не се предвижда намаление или увеличение на цената на топлото в София. Столичната топлофикация ще внесе предложението си за нова цена в КЕВР до 31 март и веднага ще го обяви, казаха от компанията за Телеграф. Дружеството има натрупан надвзет приход от 147,791 млн. лева от битовите потребители на парно заради по-ниските месечни цени на синьото гориво от юли до март спрямо прогнозната цена, при която е определена тази на топлинната енергия. Заложена е 137,93 лева на мВтч, която домакинствата плащат от 1 юли 2023 г. досега. Освен това с решение на правителството държавата поема около 800 млн. лева дълг на “Топлофикация София” за газ и с очакваната европейска нотификация за още 220 млн. лева компенсация заради изключително високите цени на газа преди две години дружеството ще се стабилизира, коментира шефът на енергийния регулатор Иван Иванов. Така от 1 юли регулаторът ще може да намали цената на топлинната енергия, като приспадне надвзетия от топлофикацията приход.
„Топлофикация Плевен“ ще поиска намаление на цената на топлинната енергия с 18,3 на сто от 96,94 лева за мВтч, колкото плевенчани плащат в момента, до 79,19 лева, пише на сайта на дружеството.
Увеличение
Газът може да поскъпне от 1 април с 2,17 на сто. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и „Булгаргаз“ нямат забележки към заявеното от обществения доставчик увеличение на 11 март, стана ясно по време на обсъждането на цената на синьото гориво на откритото заседание на регулатора вчера. В ценообразуването за април са включени доставките на природен газ и ползваните количества от газохранилището „Чирен“, съобщи Веселин Синабов, от „Булгаргаз“. Постепенно се освобождават количествата газ от „Чирен“, купени на висока цена.
Таня Киркова