Б анки отпускат ипотечни кредити за покупка на имот в чужбина, но след като зaлoжим жилище у нас. Услугата се предлага на родния пазар от четири големи банки. Обикновено по този начин се купуват имоти в Гърция като държава в ЕС.
Покупката на жилище извън Европейския съюз се одобрява по изключение, като не всички банки предоставят тази възможност.
Това съобщи пред „Телеграф“ Искрен Тодоров, кредитен консултант в „Кредитланд“ и съосновател на Luxury Investment Ltd.
Една от банките задължително иска клиентът да представи нотариален акт за жилището, закупено в чужбина.
По нейните правила имотът задължително трябва да е в ЕС. Кредитът се води целеви – отпуска се финансиране спрямо оценката на имота в България. Финансирането е 75-85% от оценката на жилището. Максималният срок на кредита е 30 г., а лихвата – според профила на клиента. Останалите три банки дават параметри, строго индивидуални за всеки клиент.
По изключение кредитната институция може да одобри имотът да бъде и извън ЕС. Искат се превод и легализация на нотариалните актове за жилището в чужбина. Хората обаче не бива да си правят илюзии, че с ипотекиране на панелка в „Люлин“ може да се купи апартамент в Солун.
Жилището, което се залага, трябва да е на стойност поне около 300 000 евро, обясни Искрен Тодоров.
Държави
Интересът на нашенците е насочен основно към четири държави – Гърция, Дубай, Италия и Испания.
Имотите се купуват с цел инвестиция, ползване, а най-често и за двете – да ходиш на почивка, когато ти е кеф, а през останалото време да отдаваш жилището под наем.
Българите са на второ място сред чужденците, купуващи имоти в Гърция.
Във фокуса на нашенците са жилища предимно в Северна Гърция. В Солун българите купуват предимно апартаменти за отдаване под наем. Районите около Кавала, както и Халкидики, също са интересни за инвестиции от наши сънародници.
Солун
Средната цена за Халкидики е около 2700 евро на кв. м, в зависимост от района и, разбира се, гледката и близостта до морето. Така например, ако зaлoжим имот в столичния квартал „Кръстова вада“ с оценка 220 000 евро, ще можем да изтеглим от банката при най-консервативните условия 165 000 евро за финансиране на покупка на жилище в Гърция. Месечната вноска по такъв заем ще бъде към 1550-1600 лева.
В този случай клиентът трябва да разполага с нетен доход минимум 3500 лева.
Освен това трябва да осигури минимум 10% самоучастие в новата покупка. Всичко това прави обща стойност на сделката 181 500 евро, без разходи за нотариални такси и комисиони на брокер.
Варианти
С подобна сума можем да си купим апартамент за ремонт в Солун, построен 2010 г., с две стаи и две бани.
Можем да купим и ваканционна къща в Паралия Офринио, също с две стаи, но с една баня и площ около 60 квадрата.
Доходността от отдаване от имот под наем в Гърция брокерите определят като доста добра – от порядъка на 4-6% годишно.
Данъкът върху доходите от наем се прибира от гръцката държава съгласно Спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане. Едно от условията за покупка е да имаш издаден данъчен номер.
Необходими документи за него са лична карта, акт за раждане, удостоверение за постоянен адрес и за граждански брак, ако има такъв, всичко преведено на гръцки. Купувачът трябва да даде и пълномощно на счетоводител, който да му подава годишната данъчна декларация.
Годишният данък сгради е около 5 евро на квадрат застроена площ.
Данъкът по прехвърляне на имота, заедно с нотариалните такси, е около 6% от данъчната оценка. За прехвърляне на партидите на ток и вода на името на купувача се плащат около 40 евро.
Изток
В последно време Дубай също привлича погледа на нашенци с възможности над средните.
Обикновено българите, които купуват там, са 35-55-годишни, бизнесмени с доход над 5000 лева, както се казва – надвили си на масрафа.
Сделките масово се плащат с лични спестявания. В Дубай цените варират от такива, съпоставими с тези в центъра на София – от 4-5 хиляди евро на квадрат, до 20 000 евро на квадрат за бутикови сгради.
Всичко зависи от локацията. В развиващи се райони покупката на зелено е най-изгодна.
Българите като първа инвестиция често вземат студио за 200-300 хиляди евро.
Особеното в Дубай е, че там държавата насърчава покупката на имоти от чужденци и е направила процедурите много лесни. Например, ако при покупка на имот на зелено, парите, които купувачът плати, отиват в държавна доверителна сметка.
Ако строителят изпълни обекта, тогава държавата му превежда сумата. Това важи и при плащане на вноски – държавата превежда пари, когато е достигнат съответният етап на строителство.
Друго улеснение за инвеститорите чужденци е, че в Дубай няма данък върху доходите от наем.
Няма и такса смет.
Не се купуват общи части – не е както в България да дадеш пари за 70 квадрата жилищна площ и 10 квадрата общи части и така накрая да платиш за 80 квадрата. Освен това към всеки апартамент има задължително паркоместа според броя спални и за разлика от България те не могат да се продават отделно.
В Италия българи инвестират в жилища най-вече с цел краткосрочно отдаване под наем на туристи чрез платформи като Booking и Airbnb. Купуват се предимно къщи в Северна Италия, като цените са доста над тези в България – дори в градче като Бергамо те са около 3-5 хиляди евро на квадрат.
Лихвари пазаруват край Кавала
Предстоящото приемане на еврото накара българите с незаконни доходи да ги инвестират в имоти в чужбина, защото не могат да докажат произхода на левовете си в България при обмяната им с евро.
В района на Кавала всеки ден има такива сделки, обясни бивш служител на МВР, запознат със ситуацията отблизо.
Купувачите са най-вече лихвари, които се чудят къде да вложат незаконното си имане и избират ваканционен имот край морето в Гърция.
Наскоро Националната агенция за приходите обяви, че започва проверки и/или ревизии на всички нашенци, сдобили се с имот в Гърция.
При такива проверки данъчните правят сравнение между декларираните доходи и фактически притежаваното имущество. По принцип българите, които имат имоти в чужбина, трябва да ги декларират пред НАП.
Тези, които не са го направили, обаче няма да могат да скрият имуществото си, тъй като нашите данъчни получават информация за покупките на българите от гръцките си колеги.
Крайната цел на ревизиите е да се обложат с данък сивите доходи.
