31-годишен старозагорец настоява да получи лична карта и акт за раждане, в които да бъде вписан като жена. Роденият през октомври 1990 г. като мъж, настоява пред съда, че още от най-ранна детска възраст си играел с кукли, а в пубертета започнал да си прави дамски прически, да се гримира и да изпитва полово влечение към мъже.
Макар на външен вид да изглежда като жена и дори да си има постоянен сериозен приятел, той изпитва затруднения, тъй като документите му са с мъжки пол и имена, става ясно от жалбата му.
Обосновава се, че имал много неприятности, включително и трудности да си намери работа поради очевидното несъответствие между външния му вид и отразеното във официалните документи за самоличност. След като през февруари 2018 г. Окръжният съд в Стара Загора категорично отхвърля щенията му, казусът стига до ВКС, който се заема да излезе с тълкувателно решение.
Върховните магистрати са се видели в чудо от противоречивата практика у нас по този казус. Вече има прецедент в правото у нас през 2017 г., когато съдът позволи на родения като момиче Пол Найденов да промени личната си карта и вече по документи е мъж. Заради противоречията от ВКС се допитват до Конституционния съд, който образува дело №6/2021 г. за даване на задължително тълкуване на чл. 6, ал. 2 и чл. 46, ал. 1 от конституцията във връзка с отговор на следния въпрос:
„Как следва да се разбира понятието „пол", използвано в конституцията, и има ли то смисъл, различен от биологичен пол?" КС се произнася през октомври 2021 г., че понятието „пол“ според конституцията следва да се разбира само в неговия биологичен смисъл. Решението бе взето с 11 гласа „за“ и само един „против“.
Сега ВКС трябва да излезе със задължително тълкуване за това дали в България е допустима юридическа промяна на пола при транссексуалност. До момента инстанциите, разглеждащи казуса, са категорични, че в Закона за гражданското състояние не е предвидена процедура, съгласно която в акта за раждане може да се впише друг, различен пол. Какво ще реши ВКС предстои да разберем, но в решението си КС специално подчертава, че всички държавни органи са длъжни да зачетат задължителното му тълкуване, т.е., че „пол“ има само биологично съдържание.
Захари Белчев