„Изчегъртане“ и „преценям“ са двете най-използвани думи в българския речник през изминалата 2021 г. Това става ясно от първите данни на кампанията „Думи на годината с Как се пише?“.
Проучването се провежда от платформата за грамотност „Как се пише?“ чрез профила на сайта във Фейсбук. То преминава през три етапа. В рамките на първия – от 5 до 12 януари, всеки българин има възможност да даде своите предложения за най-често използваните думи. По време на втория – 5-членно жури ще отсее 10 от 30-те предложения с най-много гласове. Но кои 3 от тях са най-важните за нас като общество, ще стане ясно между 17 и 19 януари 2022 г.
В проучването „Думи на годината с Как се пише?“ за първи път могат да участват всички българи. Това означава, че заедно, а не само експертите, ще определят доминиращите и знакови за страната ни думи и изрази през 2021 г. След „изчегъртане“ и „преценям“ се нареждат „Харвард“, „ковид“ и „щам“, което според езиковедите е нещо естествено.
„Много бяха темите, които ни вълнуваха. Преживяваме интензивен период като общество и е трудно да се спрем само на една дума, затова ще обявим първите три, за които гласуват хората“, казва д-р Павлина Върбанова, създател на платформата за грамотност.
Актуалните езикови употреби показват тенденциите в обществения разговор, убедени са организаторите на инициативата. Според тях думите на годината ще ни помогнат да изчистим фоновия шум и да се замислим значими ли са били темите, които са ни занимавали, качествен ли е бил диалогът в медиите и социалните мрежи.
„Когато се вгледаме в това, можем да потърсим повече допирни точки между нас в момент, в който социалната дистанция започва да дава своето негативно отражение в много области“, смята Доротея Николова, журналист и учител по български език и литература. Така ще можем да водим по-смислени, целенасочени и аргументирани дискусии, надяват се още организаторите на инициативата.