С амо за 500 лева може да станеш писател, установи проверка на „Телеграф“.
Услугата е гострайтинг и набира скорост. Цената на по-сложните книги от над 600 страници с по-сериозен сюжет варира от няколко хиляди до над 10 000 лева, докато готварските и тези за различни диети, които изскачат постоянно като спонсорирани реклами във Фейсбук, са най-евтини.
Някои гострайтери таксуват писането на текстовете на час, на страница, на авторски лист или като фиксирана сума за цялата книга. Факторите, които влияят на цената, включват опита и репутацията на гострайтера, като по-опитните и доказани професионалисти обикновено имат по-високи хонорари.
Цената на писането на книга по поръчка зависи от много параметри, но основният е времето, отделено от екипа от автори, ако те са реални лица. Важно е и как ще бъде предоставен материалът – дали може да бъде събран сравнително бързо, или са необходими по-сериозни познания и проучвания, ако темата е историческа или библейска. Но докато в чужбина това е индустрия от години, модата у нас напоследък е да се пишат дипломни работи и книги с ChatGPT, а влюбени се правят на поети, за да впечатлят гаджето.
Експеримент на „Телеграф“ установи, че изкуственият интелект с готовност приема задачата, като иска уточнения каква да е тематиката, дали книгата да се пише на отделни глави, колко действащи лица да има. „Авторът“ решава дали да се подпише под чуждото творчество за слава или книгата да е анонимна.
Издателства
Книгите, създавани от изкуствен интелект, все по-често се предлагат в интернет. Най-често се прилага трик, че първите сто, поръчали съответната книга, получават промоционална цена. Има и друг тип промоции – поръчваш две, третата е безплатна. От коментарите под книга с рецепти за мултикукър се разбира, че те са неясни, а грамажите и продуктите са объркани. Клиент, поръчал книга за направа на мебели в домашни условия, твърди, че инструкциите са напълно неразбираеми, а лъскавата корица от снимката се оказала по-тънка от брошура на супермаркет.
Книгите, написани с помощта на изкуствен интелект могат да бъдат разпознати по няколко особености. Най-често те нямат автор или имат измислен такъв, обясниха от няколко издателства. Към момента те категорично отхвърлят подобни „творби“. В бранша вече се предприемат юридически мерки и срещу използването на изкуствен интелект в създаването на корици, писането и превода на книги, научи „Телеграф“.
Особености
Запитан как може да се ориентираме, че една книга не е написана от реален човек, ChatGPT отговаря: „Често тези книги нямат посочен автор и издателство, сюжетите са плоски, а героите – клиширани и без дълбочина. Често всяка такава книга има собствен уебсайт, но всички изглеждат по сходен начин помежду си. Темите са изключително разнообразни – от готварски рецепти и съвети как да направим ремонт у дома до образователни и фентъзи книги“.
Изкуственият интелект се представя най-слабо в художествената литература, като акцентът е върху любовни романи без сериозна завръзка в сюжета. Текстовете са граматически правилни, но повърхностни. Макар първоначално да изглеждат интересни, при по-задълбочен прочит липсва смислова дълбочина и символика. Конфликтите се решават лесно, диалозите звучат изкуствено, а героите остават без сложни мотивации и развитие.
Дори да се напише книга с помощта на ChatGPT, грижа на новоизлюпения писател е как да я разпространи. И тук идва ролята на гострайтинга. В обяви за подобни услуги се твърди, че след като книгата бъде написана от ваше име, тя ще бъде отпечатана в желания тираж, като ще й бъде издаден и ISBN номер. По този начин, обясняват производители на книги с изкуствен интелект, за година може да се създадат повече от 100 заглавия, а оттам нататък името на автора вече ще продава поредицата. Опитът обаче сочи, че подобни книги се тиражират най-вече сред най-близкото обкръжение, като разходите за гострайтинга не могат да се избият.
Хит са фалшивите биографии на политици
Особено актуални са фалшивите биографии, създадени от изкуствен интелект. Amazon беше принуден да свали от продажба няколко книги с неверни биографии на известни шотландски политици като Джон Суини, Никола Стърджън и Хъмза Юсаф.
В една от книгите се твърдеше, че Джон Суини е роден в Охайо, САЩ, майка му е полякиня и е израснал в бедност – всичко напълно измислено, съобщава The Times. Издателите не посочвали, че книгите са генерирани от изкуствен интелект, а целта им е бърза печалба, особено в навечерието на важни избори. След разкритията от медиите Amazon реагира и премахна тези заглавия.
*Автор: Кристи Красимирова, Милена Димитрова
Снимки: Бойко Кичуков