150 000 лева глоба ще отнесе обект, от който се носи неприятна миризма на повече от 1000 метра разстояние. В момента екоминистерството може да санкционира миризливо предприятие до 100 000 лева. Лошата миризма не трябва да пречи на хората, дори ако се носи от обект на 100 метра от пътя, по който минават хора. Санкцията, която може да наложи регионалната екоинспекция, в момента е 5000 лева, а ще скочи на 7500 лева. Министерството на околната среда и водите вдига драстично глобите за замърсяване на водите, въздуха, почвите, селищата и природата с промени в специализираната наредбата за санкциите при увреждане на околната среда.
Отпадъци
Навиците ни да струпваме строителните си отпадъци от ремонта на жилището край блока вероятно ще бъдат изкоренени, когато се наложи да платим за нехайството си. 50 процента ще скочи глобата за строителен и битов боклук, хвърлен на нерегламентирани места. За всеки квадратен метър, запълнен с тухли, мазилка, стара дограма и друг строителен и битов отпадък, санкцията се увеличава от 14,40 лева на 21,60 лева. За всеки кв. метър, върху който сме хвърлили нефтопродукт или друг опасен отпадък, вече ще ни глобяват с 61,20 лева. В момента глобата е 40,80 лева. За натрупано олово санкцията се увеличава от 74,40 лева на 111,60 лв./кв. м.
Хвърлянето на оборска тор край пътя може да докара глоба от 23,40 лева/кв.м на собственика й. Изпускането на отпадъчни води също може да ни донесе 14,40 лева глоба, а след приемане на промените в наредбата 21,60 лева. Не можем да хвърляме безнаказано и стари датчици и други уреди с източници на радиоактивно лъчение, защото глобата е 208,80 лева.
Химия
Вместо 75 лева санкцията за изпускане на циановодород, хлор, сероводород става 112,50 лв./ кг. Замърсяването на въздуха с въглеводороди и летливи органични съединения, които са канцерогенни, вече ще се наказва вместо с 1250 лв./кг с 1875 лева, пише в проекта.
Глобата за замърсяване на водите с олово скача от 98,40 лв. на 147,60 лв./кг. Толкова ще се увеличи и санкцията за арсен във водата.
Санкционираното лице ще превежда дължимата сума по наложената санкция по сметката на съответната Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), на чиято територия е разположен източникът на замърсяване или е причинено увреждане, до
10-о число на всеки следващ месец, пише в наредбата. При намаляване или отстраняване на замърсяването с молба до министъра санкцията ще бъде махната или намалена.
Таня Киркова