К НСБ започва да следи и цените на баничката, чашата кафе и минералната вода на ежемесечна база заради предстоящото приемане на еврото. Това обяви Любослав Костов, директор на Института за социални и синдикални изследвания и главен икономист на синдиката.
Кошница
По принцип КНСБ следи цените на 20 основни стоки, сред които хляб, ориз, месо, олио, бензин и др. Сега в кошницата влизат и баничката, чашата кафе и минералната вода. А наблюденията на цените ще станат ежемесечни до приемане на еврото, което се очаква да се случи от 1 януари 2026 г. Идеята е да се види дали ще има поскъпване във връзка с въвеждането на единната валута. На база на наблюденията си синдикатът всяко тримесечие изготвя и т.нар. заплата за издръжка – това е възнаграждението, което човек или семейство трябва да има, за да посрещне основните си нужди. Освен това прави сравнение с цените в няколко други европейски държави. Ежемесечното наблюдение е в изпълнение на подписания преди седмица между синдиката и правителството Меморандум за сътрудничество във връзка с въвеждането на еврото и недопускане на необосновано повишаване на цените на стоките и услугите.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров прогнозира, че кафето се очаква да поскъпне с 15%. „Ще видим дали ще позная“, добави той.
Възнаграждения
Димитров коментира и колко средства са необходими за удовлетворяване на исканията за 5% ръст на заплатите от 1 юли в няколко недофинансирани сектора, където се е акумулирало напрежение. По думите му са нужни общо 62 млн. лв., което е едва 0,064% от разходите в бюджета. „Както се казва – кантарът не го лови“, каза президентът на КНСБ. Той изброи секторите, които провеждат протести – здравеопазването, включително медицинските сестри, националните медии БНР, БНТ и БТА, Агенция „Пътна инфраструктура“, както и структурите с натрупващо се напрежение: агенциите към земеделското министерство, Агенцията за ядрено регулиране, градския транспорт в Русе, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, НОИ, НАП и митниците.
От КНСБ коментираха и предстоящото поскъпване на тока от 1 юли. От синдиката пресметнаха, че с предстоящия скок кумулативното повишение на цените на годишна база ще е средно с 14% и настояха за мерки за подпомагане на енергийно бедните. Въпреки че либерализацията за домакинствата бе отложена, цените на електричеството за бита ще се доближат до цената за индустрията, над която предприятията получават компенсации. От КНСБ съобщиха, че се обсъжда да има три прага на защитена цена за фирмите – 150 лв. за мегаватчас за най-енергийно интензивните предприятия, 180 лева и 220 лева за фирмите с най-малко потребление. Средната цена за бита пък ще стане 154 лв. за мтвч и така тя ще бъде по-висока от защитената цена за най-енергийно интензивните индустриални предприятия.
От КНСБ също така се обявиха против разделянето на услугата по железопътен превоз на пътниците на три лота, каквито намерения има транспортното министерство.
