0

П о данни на Световната здравна организация мръсният въздух причинява 11 хиляди смъртни случая годишно в България, което е по 30 души на ден, посочи Елена Цонева – Папуджиева от „Портал на пациента“ на пресконференция посветена на Световния ден на белия дроб.

Пресконференцията на тема „На въздух“ – да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението“ събра експерти от сферата на здравеопазването и неправителствения сектор, сред които проф. д-р Коста Костов – национален консултант по пневмология и фтизиатрия на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) и консултант по белодробни болести на УМБАЛ „Света Анна“, д-р Тихомир Мустаков – алерголог от Българско дружество по алергология, председателят на Дружеството на кардиолозите в България доц. д-р, дм, Васил Трайков, председателят на Българското дружество по инсулт доц. д-р Росен Калпачки, председателят на Сдружение „Жените в бизнеса и професиите – София“ Росина Тодорова и др. 

Според експертите от сдружение „Въздух за здраве“ подобряването на качеството на въздуха може да намали смъртните случаи при болните от диабет с 18 %, от исхемична болест на сърцето - с 14 %, с 15 % ще се намали смъртността от инсулт, а с 6 % - смъртните случаи при новородените. 

"У нас има 480 000 души, диагностицирани с хронични белодробни болести. Ние сме отговорни за това което дишаме и трябва да подобрим качеството на въздуха", заяви проф. д-р Коста Костов, консултант по белодробни болести на УМБАЛ „Света Анна“, на пресконференция за проблемите за човешкото здраве, свързани с мръсния въздух и възможните мерки за профилактика и превенция.

Ясна е връзката между мръсния въздух и сърдечно-съдовите заболявания. Нашата страна е на челно място по смъртност по този показател“, заяви от своя страна доц. д-р Васил Трайков, председател на Дружеството на кардиолозите в България.

Алергологът д-р Тихомир Мустаков обясни, че се увеличават алергиите и алергичните реакции заради мръсния въздух при децата.

„Инсултът упорито отказва да предаде водещото място по смъртност у нас. Причините са много, но едната е, че ние живеем в доста урбанизирана среда. Прекарваме голяма част от времето си в големите градове“, заяви доц. д-р Росен Калпачки, председател на Българското дружество по инсулт.