0

Ш естнадесет страни от ЕС, сред които и България, поискаха от Европейската комисия да предложи през следващите месеци нов закон за данъчното облагане на тютюна в единия блок, който да включва нови продукти като електронните цигари, известни като вейпове, които не са обхванати от съществуващото законодателство.

Без е-цигари в кафенета и площадки!

Инициативата, ръководена от Нидерландия, има подкрепата на България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Латвия, Словакия, Испания, Белгия, Ирландия, Словения и Португалия, съобщава Ройтерс.

В писмо до комисията финансовите министри от тези държави посочват, че е необходима актуализация на закона на ЕС от 2011 г. за данъчното облагане на тютюна, тъй като при липсата на регламенти на ЕС относно цигарите всяка държава сега прилага различни правила и нива на акциз, изкривявайки единния пазар на блока.

Обосновка

"Въз основа на настоящата директива повечето от тези продукти не могат да се облагат с данък като традиционните тютюневи изделия. Разпоредбите на настоящата директива са недостатъчни или твърде стеснени, за да отговорят на предизвикателствата, пред които са изправени администрациите на държавите членки, като се имат предвид непрекъснато развиващите се предложения на тютюн индустрията", се казва в съвместното писмо на 16-те членки на ЕС, цитирано от Ройтерс.

"Поради недостатъци в законодателството на ЕС държавите членки са предприели подходящи действия на национално ниво. Това доведе до фрагментация, неравнопоставени условия и в крайна сметка до изкривяване на нашия вътрешен пазар", се казва още в него.

Забраняват вейповете за еднократна употреба във Великобритания

Актуализацията на закона за данъчното облагане на тютюна в ЕС трябваше да бъде внесена още в края на 2022 г., но беше отложена.

Регистрация

ЕК досега е определила регулаторни стандарти за електронните цигари, включително ограничения за съдържанието на никотин и етикети, обясняващи, че не трябва да се използват от непушачи. Производителите трябва да се регистрират на държавно ниво, преди да продават. Правилата обаче се различават в различните страни. Във Франция например лица под 18-годишна възраст не могат да купуват вейпове и използването им е забранено на определени обществени места, включително университети и в обществения транспорт.
Италия пък премахна забраната за използване на електронни цигари на обществени места през 2013 г. Употребата във или близо до училища все още е забранена. Федералният съвет на Германия (Бундесрат) - горната камара на парламента, призова правителството да настоява за подобна забрана на вейпове за еднократна употреба в целия ЕС.