0

„Разбрахме от думите на Столтенберг, че това е ракета, която е паднала в Полша. Аз имам проблем да приема това мнение поради простата причина, че ракетите С-300 (зенитно-ракетен комплекс) имат самоликвидатори. Ако пропуснат целта, те се самоликвидират във въздуха“. Това коментира специално пред „Телеграф“ бившият военен министър о.р. ген. Аню Ангелов.

По думите му, ако се касае за утилизиран С-300, който нанася удари и по земни цели, той се използва най-вече от Русия. „Нищо не е ясно, докато не се произнесе Полша. Всички считат, че не е нарочно. Възможно е да не е нарочно, но е факт. Когато изстрелва 100 крилати ракети, винаги има опасност“, допълни той.

Провокация

На въпрос дали инцидентът е провокация и от коя страна - Русия или Украйна, Ангелов посочи, че няма как да е от Киев. Причината - в същия момент дават отпор на масиран ракетен удар от Москва, като са свалени 87 ракети. Генералът обаче посочи, че има по-специален момент. „Системите за ПВО на единната противовъздушна отбрана на НАТО би трябвало да реагират, а нищо такова не е станало. Това е един стрес-тест. Ето защо биха могли да се направят много изводи.


Нашата ПВО е основана на стария вид ракетни комплекси и е крайно неефективна“, заяви Ангелов.

Подкрепа

„Ние като страна - член на алианса, подкрепяме Полша във всички случаи. Тя има най-развитата ПВО, включително американски „Пейтриът“. Да изпуснат радарите такава ракета, ми се вижда малко вероятно. Ние можем единствено да подкрепим Полша, ако се задейства Член 4 от Вашингтонския договор. Трябва да се подкрепи и решението да се вземат мерки и за Източна Европа, включително България и Румъния, както и балтийските републики“, смята бившият МО шеф. Според него на всички трябва да е ясно, че при масирани удари от страна на Русия нищо чудно и някоя ракета да падне на територията на страна - членка на НАТО. „Най-важното е, че този масиран удар, който Русия проведе, започна в началото на заседанието на Г-20. Това е едно послание, че каквото и да решат, каквато и декларация да приемат, те са си те и ще правят това, което смятат за нужно. А те смятат за нужно да унищожат инфраструктурата на Украйна“, допълни Ангелов.

Да заменим МиГ-29 срещу F-16 без пари

„Много неща можем да дадем на Украйна. Защо не поискаме модернизирания вариант на F-16 от Нидерландия. Министърът на отбраната Димитър Стоянов отговаря, че такова искане е имало през март месец при предишния министър, ама той искал, видите ли, Block-15. Но Португалия, Белгия, Нидерландия нямат  Block-15 и няма как да ти дадат. На мен ми се струва, че трябва много активно и комисията по отбрана да настоява за среща и официално искане от Нидерландия за F-16 модернизирания вариант. Ние искахме да купим такива, ако не бяхме паднали от власт, но от Португалия. Всичко би трябвало да стане с активното участие и на парламента“, коментира Аню Ангелов.

Той даде пример със статия в авторитетно нидерландско издание, което е написало, че ако се предложи МиГ-29 на Украйна, то би могъл да се замени с F-16. “Това е идеалният случай, няма нужда да се купува „Грипен“, няма нужда да се харчат пари, защото F-16 ги дават безвъзмездно. В същото време ще се отървем от тип самолети, за които самото МО и ВВС казват, че ще летят до средата на 2023 г. Бихме могли да дадем и нашия С-300 на Украйна и да искаме системи „Пейтриът“ от Германия и т.н.“, допълни генералът.

Йордан Божилов, директор на Софийски форум за сигурност: Отговорност трябва да се търси единствено от Москва

„Руснаците водят война, а при война всичко може да се случи. И за тази ракета, въпреки че данните сочат, че по-скоро е от украинската ПВО, пълната отговорност трябва да се стърси само и единствено от Русия“. Това заяви пред „Телеграф“ директорът на Софийски форум за сигурност и бивш зам.-военен министър Йордан Божилов. По думите му, докато не се прекрати тази война, са възможни всякакви инциденти, които да доведат до влошаване на ситуацията и задълбочаване на кризата.

„България трябва да действа единствено в рамките на политиката на НАТО и Европейския съюз, тъй като участва и в изработването на правилата. Много по-сериозно трябва да се замислим за изграждането на наши собствени военни способности“, допълни Божилов.  

Какво пише в Член 5 от договора за НАТО

Член 5 от Вашингтонския договор гласи: „Страните по договора се договарят, че въоръжено нападение, предприето срещу една или повече от тях в Европа или в Северна Америка, ще се разглежда като нападение срещу всички тях, вследствие на което те се договарят, че в случай на такова въоръжено нападение всяка от тях, упражнявайки правото си на индивидуална или колективна самоотбрана, признато в член 51 от Устава на Организацията на обединените нации, ще окаже помощ на нападнатата страна или страни по договора, като незабавно предприеме, индивидуално и съгласувано с останалите страни по договора, такива действия, каквито смята за необходими, включително употребата на въоръжена сила, за възстановяване и поддържане на сигурността в северноатлантическата зона.

Всяко такова въоръжено нападение и предприетите като следствие от него мерки ще бъдат незабавно доведени до знанието на Съвета за сигурност. Осъществяването на такива мерки ще бъде прекратено, след като Съветът за сигурност предприеме необходимите стъпки за възстановяване и поддържане на международния мир и сигурност“.

Този член е задействан досега само веднъж. За първи път в историята на договора САЩ се позовават на Член 5 на 12 септември 2001 година, ден след терористичните атаки срещу Световния търговски център и Пентагона.

Важен е и Член 4 на договора. В него пише: „Страните по договора ще се консултират съвместно всеки път, когато по мнение на някоя от тях е възникнала заплаха за териториалната цялост, политическата независимост или сигурността на която и да е от тях“. 

С-300 може да поразява и наземни обекти

Системата С-300 е създадена през 70-те години на миналия век в СССР. Тя е предназначена за поразяване на въздушни цели  и е аналог на американската „Пейтриът“, като се твърди, че е по-добра от нея.

С-300 е първият многоканален зенитно-ракетен комплекс, способен да проследи до 100 и да порази до 12 цели едновременно. По време на войната на Русия в Украйна се появиха съобщения, че зенитните установки се използват и за удари по наземни цели.

В НАТО само две страни имат такива – Словакия и България. Страната ни има един дивизион - 12 пускови установки, като всяка носи 4 ракети. Те са базирани край София и служат за защита на столицата и АЕЦ „Козлодуй“. Един комплекс е съставен от превозно средство с 4 ракети, мобилен радар и команден пункт.