0

С лужебният премиер Димитър Главчев не подписа Споразумението с Украйна, това остава да го направи редовен кабинет.

Това каза самият премиер пред журналисти в Брюксел, информира БНТ.

Главчев заяви, че украинският президент е проявил пълно разбиране.

"Каза, когато сте готови, съм на разположение", посочи служебният премиер.

"Абсолютно няма да има дипломатически скандал. Абсолютно разбиране има, изчакваме Народното събрание да даде някаква насока какво да направим ние", добави Главчев.

Той изрази надежда бързо да има редовно правителство, което да вземе отношение.

"Дано това да не бъде темата, която е водеща при определянето дали ще има, или няма редовно правителство".

По думите му в момента, в който се произнесат народните представители, някой премиер ще отиде да подпише.

"Ако е в рамките на това служебно правителство, ще отида да подпиша със Зеленски", каза още Главчев.

Той посочи, че чака решение на НС, тъй като има тълкувателно решение на Конституционния съд, че компетентностите на служебното правителство са в рамките на мандата му. А пък в Споразумението пише, че се подписва за 10 години. Не вярвам да е толкова дълъг мандатът на това служебно правителство, коментира още Главчев.

Председателят на парламента Наталия Киселова не допусна Споразумение с Украйна за сътрудничество в областта на сигурността за гласуване в пленарната зала.

Това се случи, след като от "ДПС - Ново начало" поискаха като допълнителна точка в дневния ред Киселова да включи техния проект, с който парламентът дава мандат на служебния премиер да подпише документа, допълва медията.

Споровете

Темата за 10-годишното споразумение за сътрудничество с Украйна втори ден прокарва разделителни линии в Народното събрание, припомня NOVA.

Коментарите започнаха още от кулоарите на парламента. „Винаги съм твърдял, че служебните правителства са да правят избори и съм бил против да подписват дългосрочни договори. Подобна тема не саботира нищо, преди 6 месеца категорично щяхме да подкрепим такъв договор”, посочи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Вторите в НС контрираха. „Днес ще има дипломатически скандал. Надявам се той да е малък. Да се назначи процедура по подписване на споразумението с Украйна, а България да се откаже в последния момент, е случай, който няма как да остане незабелязан”, каза депутатът от ПП-ДБ Николай Денков.

Малко по-късно в пленарната зала от „ДПС - Ново начало” поискаха от председателя на парламента Наталия Киселова да вкара точката за гласуване. Станислав Анастасов призова колегите си да дадат възможност на Димитър Главчев да подпише споразумението.

„Тези, които са се заявили като евроатлантически партии - да излязат и да гласуват, за да си изпълним ангажимента”, призова народният представител. „Който не одобри споразумението с Украйна, е слуга на Москва”, заяви лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски. „

Време е да видим колко е голяма коалиция „Москва”. Това сътрудничество е дълго подготвяно, няма значение дали ще го одобри служебен, или редовен кабинет. Темата днес е евроатлантическият път на България. Длъжни сме да го отстояваме.

Очаквам действия. Ако Киселова не го внесе, тя е слуга на Москва. Искам да видя какво правят ПП-ДБ и другите партии”, каза още той.

Беше свикан председателски съвет. След него стана ясно, че председателят на парламента Наталия Киселова няма да вкара точката за гласуване с аргумент, че това е от компетенциите на Министерския съвет. Тя призова отговорността да не бъде прехвърляна към Народното събрание.

„Имаше председателски съвет, председателката отказа да вкара решението да се гласува, за да се даде мандат. Не могат да избягат от гласуването. Тя показа, че е председател на коалиция „Москва”, абсолютно ясно е от днес с този отказ. Аз им казах ясно: „Няма да избягате, дали ще бъде следващата седмица или по-следващата, след ваканцията, всеки ще трябва да покаже с вота решението си”, каза Пеевски.

„Няма да внеса проекта за решение и аргументите са следните: Става дума за споразумение, което е в компетентността на МС. Тъй като има нарочно решение на правителството, Главчев трябва да се съобрази с него, а не да търси подкрепа от Народното събрание”, заяви Наталия Киселова.