94% от българките споделят, че консумират алкохол. Данните са на Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки „спиритсБЪЛГАРИЯ“. Според тяхното проучване при мъжете процентът е още по-висок като достига 97. При жените, той е 90, става ясно от рубриката на NOVA „Числата на седмицата”.
По данни на Световната здравна организация, Европа е най-пиещият континент. Начело са чехите, с годишна консумация на човек от близо 14 литра и половина чист алкохол. Челната тройка се допълва от Латвия и Литва, а България откриваме на седма позиция, с годишна консумация от 12 литра и половина, което е с точно три литра повече от средната консумация на алкохол в общността. В края на класацията откриваме Хърватия, Малта и Италия, където един човек употребява средно 8 литра алкохол за година.
ЗА ЧНГ: Наемаме цял хотел за 1500 лева
У нас, запитани кой от следните видове алкохол консумират, най-много предпочитания печели бирата, а след нея са спиртните напитки – между 80 и 90% от мъжете ги консумират. Над 10% по-малко пък са консумиращите вино. По отношение на спиртните напитки, най-предпочитаните 5 от господата изглеждат така – уискито и домашната ракия са абсолютните фаворити, а с 50% предпочитания и надолу, следват водка, ракия закупена от магазина и узо.
При дамите на най-голяма популярност се радва виното. Над 80% от тях са посочили него като отговор на въпроса „Какъв вид алкохол консумирате?“. През последните няколко години, все повече са жените, които го предпочитат. Следват бирата и на последно място са спиртните напитки – и двете са събрали около 60% от женските предпочитания. Относно вида спиртна напитка, първите три са същите като при мъжете – уиски, домашна ракия и водка. В дамския топ 5 обаче последните две места се заемат от джин и ликьор, с почти равни проценти.
ГОРДОСТ: Българи създадоха безалкохолно узо! (ВИДЕО)
След като казахме какво, сега ще проверим и колко консумираме. Поглеждаме към напитките с най-високо съдържание на алкохол – спиртните. Най-голяма част от запитаните в изследването заявяват, че не употребяват всеки ден – те представляват една трета от всички пиещи българи. Следващата по големина група е на тези, които консумират до 50 милилитра спиртни напитки дневно, като разликата с групата на консумиращите между 50 и 100 милилитра е едва 1%. Най-малка част са тези, които признават, че дневната им употреба надвишава 100 милилитра. Техния дял е 12%.
Акциз вгорчава бира и ракия, даваме 40 ст. отгоре за кутия цигари
Данните сочат, че водката е най-предпочитаната спиртна напитка сред най-младите – тези до 24 годишна-възраст. Следват джин, уиски и ликьор. Именно уискито пък е напитката, която е фаворит във всички останали възрастови групи. Проучването на „спиритсБЪЛГАРИЯ“ изчислява, че домашната ракия успява да го измести едва при над 66-годишните, с което от Асоциацията призовават докато се наслаждаваме на питието си, да консумираме отговорно.