Б ългарският лекарски съюз отново повдигат въпроса за размера на здравната вноска. „На старта на реформата около 2000 година, когато се приема Закона за здравното осигуряване и преминаваме от бюджетно финансиране към финансиране през здравноосигурителни вноски, пътната карта е първоначално за 6%, след това 8, след това 10, 11, като целта е била да стигне до 12% вноска. Някъде там в годините обаче спряхме на 8% и по този показател изостанахме от останалите европейски държави, които имат такъв тип финансиране – здравноосигурителен солидарен модел. В сравнение с другите европейски държави ние сме на последно място. Отличниците са с 14% здравноосигурителна вноска”, д-р Иван Маджаров, заместник-председател на УС на БЛС.
Той припомни, че България има застаряващо население, което има нужда от все повече здравна помощ. Освен това навлизат все по-нови лекарства и по-нова апаратура. Д-р Маджаров коментира, че за лечебните заведения става все по-трудно да задържат кадрите си.
„Очаква се да има тежък период за икономиката на страната, но не можем да продължим така. Твърденията, че всяка година парите са все повече, ако погледнем като процент от БВП, не са”, заяви д-р Маджаров.