0

М инистерството на образованието и науката предлага промени в учебните програми по общообразователните учебни предмети от I до X клас. Целта е тяхното усъвършенстване и актуализиране в няколко насоки.

"Промените в учебните програми не изискват промяна на учебниците или нови учебници", заяви министърът на образованието Галин Цоков в Старосел. Той обясни, че в рамките на месец и половина, откакто е на поста, са се опитали да очертаят няколко важни проблема, на които ще търсим решение през следващите седмици, месеци, а за някои години напред. Цоков каза, че в диалог с експерти, учители и родители ще търсят как да отпадне фактологичната сложност в програмите. "Заедно с това работим с експерти по отношение на започване на една по-голяма промяна, свързана с учебното съдържание, промяна, насочена към по-голяма интегралност, интердисциплинарност в програмите, очертаване на компетентностни рамки в тях", добави той и уточни, в момента по темата се работи с ресорната комисия в парламента, тъй като налага промени в Закона за предучилищното и училищното образование, което ще отнеме няколко години.

Разяснение

Зам.-министърът на образованието Емилия Лазарова разясни какви са заложените промени. "Това е базата, от която по-нататък да тръгнем към коренната промяна, свързана с тези учебни програми", каза тя и посочи, че става дума за учениците от 1-ви до 10-и клас.

По думите й част от темите, очаквани резултати и понятията по български език и литература (БЕЛ), математика, информатика, философия, география и икономика, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование отпадат. "Друга насока е преместването на теми, очаквани резултати и понятия в друг клас, било то в рамките на етапа или в следващ", поясни тя.

По география и икономика например отпада понятието „отрасъл“; а по БЕЛ - анотация и делово писмо.

Понятия

Друга промяна е свързана с преместване на теми, очаквани резултати и понятия в друг клас в рамките на етапа - по БЕЛ, математика, география и икономика и химия и опазване на околната среда. Например Вазовите „Левски“ от „Епопея на забравените“ и „Под игото“ да се преместват от Х в IX клас, за да се освободи учебно време за десетокласниците да се подготвят за Национално външно оценяване. По математика понятието „Проста лихва“ се премества от V в VII клас, а темата „Еднаквости в равнината“ преминава от общообразователна в разширена подготовка. Нови понятия и очаквани резултати се включват по география и икономика, химия и опазване на околната среда и биология и здравно образование. Например по география и икономика се въвежда понятието „кръгова икономика“, а по човекът и природата се добавят примерни интегрирани теми за лабораторни работи и проектни дейности в частта „Единство на природата“.

Отпада и изискването за минимален брой оценки за учебен срок по чужди езици в VIII - X клас.

Лазарова каза, че от родители са запознати и с това, че сегашните учебници са написани на висок стил и това е тема, по която МОН също ще работи, защото съдържанието трябва да е достъпно за децата.