И ма много болни пред кабинетите на семейните лекари, но те не са с грип, а са с ковид, хрема или настинка. По 60-70 пациенти преглеждам дневно. Това каза пред „Здраве с Телеграф“ общопрактикуващият лекар д-р Кристина Захаринова от столичното 20-о ДКЦ. Тя поясни, че заболеваемостта е започнала да се покачва, откакто децата са тръгнали на училище, а малките в детските градини. „Причина за това е, че много хора се струпват на едно място, както и че стоят в затворени помещения. Есенните инфекции като риновирусите и аденовирусите зачестиха и се срещат по-често“, коментира тя. По думите й в момента има доста болни от ковид, но чести са и хремите и настинките, споделя тя наблюденията си.
Симптоми
Д-р Захаринова каза, че ковид инфекцията започва като стомашно-чревна инфекция, придружена с по-висока температура, болки в мускулите, гадене и повръщане. Тя подчерта, че има случаи, в които вирусът преминава безсимптомно, хората го изкарват на крак и дори не разбират за него, ако не си направят тест. „Като цяло сегашният вариант е като банална вирусна инфекция. Едва когато пациентът е седмица с висока температура и кашлица и мине през кабинета, едва тогава говорим за усложнения“, заяви медикът. По думите й при липса на подобряване на състоянието с противовирусни средства – антипиретици и повече течности, се налага антибиотично лечение и консултация с пулмолог, а при по-тежки случаи може да се стигне и до настаняване в болница. Тя сподели, че рядко се срещат пневмонии и уточни, че най-уязвими са хронично болните, които пият лекарства за диабет, срещу високо кръвно налягане, диабетиците на инсулин както и малките деца, които са астматици и боледуват често.
Грип
Общопрактикуващият лекар коментира, че до момента не е диагностицирала пациенти с грип и подобни оплаквания, както и че очаква първите болни в средата на месеца или началото на декември. „Всички други са с ринити, ангини и леки бронхити“, посочи тя. Медикът подчерта, че на този етап е трудно да каже как да различим грипа от ковид, но подчертава, че сегашният вариант на ковид започва рязко, с тежка отпадналост и влошено общо състояние. Д-р Захаринова препоръча да проветряваме по-често помещенията, да избягваме събирането с големи групи от хора, да носим маска, а децата, които излизат навън, да са с шалче на устата и носа, защото то предпазва по-добре носоглътката. „Запрашеният въздух в големите градове е благоприятен за проникване и на вирусите. При хронично болните вирусните инфекции протичат по-тежко, защото тяхната имунна система е компрометирана“, коментира тя и добави, че освен хигиената и движението е важно също така да се пият повече течности, чай, да се ядат свежи плодове, но и да не се подценява имунопрофилактиката, особено пациентите на и над 65 години. Тя сподели, че интересът към противогрипните ваксини е огромен сред възрастните над 65 г., докато при по-младите той е в порядъка на 30%. Медикът сподели, че все повече млади хора предпочитат растителни средства за лечение като хомеопатия и шуслерови соли, но остават и почитателите на антибиотиците, до които достъпът е по-сложен, тъй като вече се изписват само с електронна рецепта.