0

"Мотивът за създаване на тази коалиция е двегодишното противопоставяне, гневът, омразата и обедняването на хората. Не сме там, където искаме да бъдем, върнахме се назад. Имаме нужда от обединение, и от това, което се казва, да започне да се изпълнява. Всички заедно търсим умерена политика, която да ни доведе до сигурност и стабилност. Червени линии няма да чертаем", заяви Митева по време на представянето на новия политически проект.

Митева обясни, че са водили много разговори, но в крайна сметка в коалицията са се включили четири партии - "Зелените", представлявани от Владимир Николов, "Социалдемократическа партия" на Тодор Барбалов, "Сбор" на Димитър Илиев, и "Движение на непартийни кандидати" на Минчо Христов.

Новата коалиция се състои от Коалиционен съвет, съставен от седем члена, в който влизат председателите на всяка една партия, както и Любомир Карамански, Юлиан Софрониев и Ива Митева. Председател на коалицията ще е самата Митева.

Сред приоритетите на "Заедно" е сериозна съдебна реформа, пряката демокрация и борба с нелоялните практики и спекулата. От коалицията заявиха, че не чертаят червени линии и биха преговаряли за управление в следващ парламент с Продължаваме промяната и Демократична България.

"Разбрали сме се да взимаме решенията с единодушие. Никой няма претенция за листите и нито едно име не е гарантирано за листите. Търсим специалисти и експерти", уточни тя.

"Когато парите биват инвестирани в икономиката, тогава ще имаме устойчиво развитие. Когато по-голяма част ни гласуват доверие, ще предложим прекратяване на нелоялните търговски практики на фирмите. Ние извеждаме преди политическата идеология икономическите и социално битовите проблеми на хората. Ние залагаме на съдържанието, а не на лъскавата опаковка", категоричен е Любомир Каримански. 

"Основно се намираме в десния спектър. Политиките, които ще правим, ще бъдат център-дясно", разкри той. Софрониев отбеляза, че не смятат, че ПП имат десни политики.

Ива Митева коментира и напускането на ИТН и посочи, че "когато политиките започнат да се разминават, човек е по-добре да си тръгне”, и обясни, че не се е виждала с колегите си от ИТН и не знае каква стратегия имат за предстоящите избори. “Винаги съм заявявала, че не съм била член на ИТН", напомни тя.

Карамански също коментира напускането на ИТН. "Това, което не ни достигна е, че ние бяхме в ролята на експерти, не сме участвали във взимането на политическите решения. Поставяме началото на нов тип политика, която да постави края на политическата безпътица", съобщи той и подчерта, че хората се нуждаят от спиране на обедняването и европейски доходи.