0

П реображение Господне е. Днес забравяме за всякаква работа и приготвяме риба.

Това е един от най-старите религиозни празници в православието.

Отбелязва се още от първите векове на християнството, като отразяващ едно от най-важните събития от земния път на Исус Христос – разкриването на божествения му образ пред учениците му.

Разбира се, празникът има своите обреди и обичаи, като в същото време трябва да се спазват някои ограничения.

На 6 август по нов стил всяка година се отбелязва чудото на преображението, случило се на планината Тавор, което следвало да укрепи вярата на апостолите в божествената природа на Христос, когото Бог Отец посочил като негов възлюбен син.

За да се отбележи този ден подобаващо, не се работи нито на полето, нито вкъщи.

Разрешена е единствено шетнята около празничната трапеза за имениците на  Преображение. Имен ден отбелязват Христо, Христина и производните им, както и всички имена, отразяващи Божията слава и светлина – Светла, Светлина, Светльо,Сияна, Християн, Християна, Спас, Спаска,  и производните им.  

На Преображение не се яде месо или млечни продукти, тъй като от 6 август започват строги пости, по-строги от които са само Великденските.

Разрешена е рибата, както и гроздето.

Първото грозде се благословяло с молитва и се прекадявало от свещеника в църквата, преди да се вкуси. И къпини не се ядели преди службата.

Тази забрана е свързана с поверието, че Господ е създал лозата и нейните плодове, давайки частица от своята благословия чрез тях, а Дяволът – къпините, за да изкуши хората.

На този ден в Светата Литургия на православните храмове се прибавя молитвено песнопение (тропар) със старославянското название „Начатки овощей", а в Българската православна църква – „Освещаване на гроздето".

„ И когато те се отделяха от Него, Петър рече на Иисуса:

Наставниче, добре ни е да бъдем тук; да направим три сенника: за Тебе един, за Моисея един, и един за Илия, - без да знаеше, що говори.

Когато говореше това, ето, яви се облак и ги засени; и се уплашиха, когато влязоха в облака. И чу се из облака глас, който казваше: Този е Моят възлюбен Син: Него слушайте.

И когато се чу тоя глас, Иисус бе останал Сам. И те замълчаха и никому не обадиха през тия дни за това, що видяха."

На Преображение не се плува в открити езера и други водни басейни, тъй като се счита, че лятото отстъпва пред зимата и е време хората да се стягат за нея, а не да се къпят в студените води.

Според българския народен календар на Преображение настъпва трайно преобразяване в природата. Слънцето обръща гръб на лятото и лице към зимата, щъркелите се събират на ята преди да отлетят към топлите земи.