Д о края на годината трябва да стане готов дигиталният шрифт на Райна Княгиня, а през 2026 г. ще бъде пуснат за безплатно изтегляне и ползване. Така всеки желаещ ще може да пише като първата дипломирана акушерка в България и жената, ушила знамето на Априлското въстание. Това обяви пред „Телеграф“ Нина Георгиева, маркетинг мениджър на Национална картова и платежна схема, част от „Борика“ АД.
Тя обяви още, че до средата на тази година пък ще създадат платформа, където ще качат създадените до момента шрифтове на Васил Левски, Христо Ботев и Георги Раковски, както и осиновените и реставрирани 17 броя от Ботевите вестници „Знаме“.
„Мислим да може да се изтеглят дигитални издания на вестници и книги. Със сигурност ще стартираме с шрифтовете и ще надграждаме с течение на времето“, заяви Георгиева.
Предистория
Тя разказа, че през 2021 г. Стефан Пеев създава шрифта на Васил Левски, през 2023 г. е създаден този на Христо Ботев, разработен от графично студио „Пункт“ в Пловдив, което през 2024 г. прави и дигиталния шрифт на Раковски. „Над 3000 души са изтеглили шрифтовете до момента, като Раковски е малко по-специфичен, защото той не е чак толкова популярен и е загърбен в историята, въпреки че стои в основата на всичко“, коментира мениджърът и добави, че през цялата година ще правят представяния пред учениците в страната.
Чужбина
За първи път извън границите на България, ще бъде представен мащабният проект за дигитализираните почерци на Христо Ботев, Васил Левски и Георги Раковски. На 9 февруари по повод 25-годишнината на българското училище „Христо Ботев“ в Ню Йорк Стоилка Арсова, директор „Национална картова и платежна схема“ (НКПС), част от "БОРИКА" АД, ще изнесе открит урок, в който ще разкаже за цифровите шрифтове на големите синове на България, направени по модел на съхранени техни ръкописи. След Ню Йорк тя ще се отправи към две училища в Лас Вегас, където ще представи шрифта на Васил Левски.
Владимир Христовски