0

М инистерството на здравеопазването предлага да се включат допълнителни изследвания в профилактичния пакет, покриван от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). За тях съответно трябва да се предвидят средства в рамките на бюджета за 2025 г, съобщава Darkiknews. 

Едно от предложенията е НЗОК да покрива течно-базирано цитологично изследване на материал от шийката на матката, вместо стандартната цитонамазка.

Изследването се провежда за профилактика на рак на маточната шийка. В момента НЗОК го покрива за жени от 30- до 40-годишна възраст веднъж годишно, а след две негативни цитонамазки – веднъж на 3 години.

От МЗ обясняват, че основните предимства на течнобазираната цитология спрямо конвенционалната цитология са свързани с възможност за по-ранна и точна диагностика, както и за тестване за наличие на човешки папилома вирус в случай на гранични случаи, т.е. освен за цитологично изследване, дава възможност за продължаване на изследването с имуноцитохимия и/или HPV тестване.

Течно-базираното цитологично изследване позволява оценка на клетъчните характеристики и на вирусния статус само с едно пробовземане, с което се преодоляват недостатъците на изследвания чрез използването само на цитология или на вирусна ДНК за HPV.

Освен това, МЗ предлага в пакета дейности по "Клинична лаборатория“ да бъдат включени и изследванията за оценка на бъбречната функция: определяне на албумин-креатининово съотношение в урината и изчислена гломерулна филтрация (eGFR) в mL/min/1.73m2.

Към настоящия момент в клиничната и лабораторна практика за оценка на бъбречната функция се изследва показателят "креатинин“, който не е достатъчно информативен, тъй като зависи от различни фактори.

Прогресията на хроничното бъбречно заболяване протича безсимптомно и това е причина за късното диагностициране, ненавременната терапия и развитието на бъбречна недостатъчност, която налага хемодиализа.

Най-уязвими са пациентите със захарен диабет или артериална хипертония. Новите медико-диагностични изследвания ще се извършват след насочване от лекар от първичната или специализираната извънболнична медицинска помощ, което осигурява достъпна и надеждна оценка на бъбречната функция и подобрява вземането на клинични и терапевтични решения при пациенти с намалена бъбречна функция.

Друго предложение е покриването на изследвания на биомаркери за онкохематологични заболявания.

Новите високоспециализирани дейности ще се извършват в рамките на амбулаторна процедура №27 "Специфични изследвания при хематологични заболявания“. В рамките на процедурата се осигурява на пациентите с онкохематологични заболявания възможност за прецизна диагностика, определяне на терапевтичната стратегия и нейната промяна, чрез провеждане на биомаркерна диагностика.

Пазарната цена на изследването "течно-базирано цитологично изследване на материал от шийката на матката“ е 30-33 лв. За изследването "изчисляване стойност на гломерулна филтрация въз основа на серумния креатинин (eGFR)“ е предложена цена 3.50 лв., при заплащане към настоящия момент на 2,65 лв. за изследването "креатинин“ от НЗОК.