Б ългарски специалисти са пред финализиране на договор с Гражданската защита (Codesal) на Салвадор за защита от суша и наводнения. Това стана ясно след среща на родна делегация, водена от посланика ни в Бразилия Божидара Сърчаджиева, с представители на местната власт в столицата на щата Баия. Нашите представители се запознаха с начина на функциониране на агенцията за Гражданска защита в Салвадор и представиха технологии и продукти, насочени към борба с негативните климатични ефекти, като градушка, суша и наводнения и в присъствието на експерти от щатските министерства на екологията и икономиката.

Презентация

Презентацията беше водена от атмосферния учен Стюарт Джон Пикет от Северозападния университет в Южна Африка, който е партньор на българската компания „Стройпроект“, която разработва проекта. Компанията е подизпълнител и на родната Изпълнителна агенция за борба с градушките и отговаря за самолетния способ.

В Салвадор групата беше приета от генералния директор Состенес Маседо на местната Гражданска защита, който представи екипа, „чиято мисия е да избягва рискови сценарии“. С тази цел още преди десетина години Codesal беше преструктурирана и организацията беше оборудвана с технологии, мултидисциплинарен екип, като бяха уточнени процедури за предвиждане на сериозни климатични сценарии.

Дъжд

Проф. Пикет обясни, че целта на инициативата е да се предизвикат дъждове на сухи места, да се избегнат градушки и наводнения. Наред с други методи за целта се използват и химически вещества и самолети за операции по засяване на облаци. Той подчерта, че мониторингът на облаците следва научни концепции и индивидуализирани анализи, съобразени с характеристиките на всеки регион. Експерименти вече са проведени в Дубай, България, Румъния и Мексико.

Според изследователя хигроскопично засяване се използва в областта на химията и физиката, за да се опишат вещества, които имат способността да абсорбират или отделят вода от околната среда. „През последните три десетилетия доказахме без сянка на съмнение, че продуктите и техниките за модифициране на климата са ефикасни и екологични“, категоричен бе проф. Пикет

Директорът на Codesal предложи да предостави климатични данни от Салвадор за пилотен проект, насочен към столицата Баия, за да могат да се проведат тестове, превръщайки града във витрина, в допълнение към стимулирането на развитието на щатските и федералните органи.

Проект

„След наводненията в българския Северозапад, които вече не са прецедент, и от България често ме питат не може ли облаците да се изваляват над зони, където след това да се използват и за напояване, а не да отнасят къщите на хората. По принцип може, но са нужни не само инвестиции за разработването, но и добра воля. Тук, в Баия, хората са готови да разработим съвместна програма за 3 години и да се борим със сушата във вътрешността на щата и с наводненията в града, които идват заформени откъм океана“, коментира пред „Телеграф“ от Бразилия президентът на „Стройпроект“ Христо Крушарски. В българската делегация бе и генералният консул Ренато Русеф.