0

П ри бедствие Кодексът на труда предвижда обезщетение за работещите, които не могат да стигнат до работното си място, съобщиха от Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ГИТ). 

ДЕНКОВ ЗА ТРАГЕДИЯТА НА МОРЕТО: Има проблеми с пътищата, постепенно се извеждат летовниците (ВИДЕО)

Във връзка с обявеното бедствено положение в община Царево заради наводнението, от ГИТ напомнят на работещите, които не могат да се явят на работа, че имат право на обезщетение. Според Кодекса на труда работодателят трябва да им изплати 50 на сто от брутното трудово възнаграждение за времето, през което са били възпрепятствани да работят, но не по-малко от 75 на сто от минималната работна заплата, установена за страната.

В случай че работникът или служителят е участвал в спасителните работи при бедствие, му се заплаща пълният размер на брутното трудово възнаграждение. Причините за неявяването на работа и участието в спасителните работи се установяват от кметството, от общинския съвет или от друг държавен орган.

Кодексът на труда допуска полагането на извънреден труд при няколко положения. Едно от тях е при предотвратяването, овладяването и преодоляването на последиците от бедствия. В тези случаи извънредният труд се заплаща по общия ред, описан от законодателя, т.е. работодателят трябва да плати повече за извънредните часове, положен труд.

АДЪТ ПО ЮЖНОТО ЧЕРНОМОРИЕ: Четвърта жертва на потопа в Царево

За работа през работните дни се заплаща 50 на сто, за работа през почивните дни се заплаща с увеличение от 75 на сто, а работата по време на официалните празници се заплаща със 100 на сто увеличение.

Наводнението в община Царево взе четири жертви и нанесе сериозни щети на инфраструктурата в района. Жертвите са двама мъже и две жени. На този етап няма лица, които са безследно изчезнали или няма връзка с тях.