0

Ж ители на Бургас с по-тъмен тен опорочават и обезсмислят една благородна идея – разделно събиране и даряване на употребявани  дрехи, домашен текстил, чанти, обувки и други, пише в сигнал до „Флагман“ читателят Пламен С.

Целта на този вид разделно събиране е да се съхраняват значими природни ресурси и да се реализират множество екологични, социални и хуманитарни ползи.

За всеки килограм текстилни изделия, Българският Червен кръст получава средства за Фонда за бедствия, аварии и кризи, с които помага на хора в нужда с лекарства, храна, поемане на режийни разходи и други.

Пламен Ст./Флагман

Годните за ново използване текстилни изделия се изнасят за страни от Третия свят - в Африка, Централна Америка, Близкия Изток и др., а останалите се насочват към предприятия за рециклиране. Всеки събран килограм текстил спестява 5.5 куб.м вода за производство на 1 кг нов текстил, замърсяване на въздуха с около 27 кг CO2, депониране на хиляди тонове отпадъци и други.

Не рядко обаче тази добра идея се опорочава.

Ето какво пише още в сигнала: „Ние, гражданите на Бургас, даряваме дрехи и обувки на указаните места – специални контейнери, грижливо сгънати, чисти и пакетирани, както е в инструкцията.  Аз използвам за целта контейнера до подлез „Янко Андонов“. Но поне веднъж седмично хора от един определен етнос буквално влизат в контейнера, вадят дрехи, избират, разхвърлят. Въпросът не е в стойността на откраднатото, а в това, че някой ни пречи да бъдем част от една истинска кауза. Моля като редакция да сезирате полицията, както и други органи, за да се сложи край на кражбите“, завършва писмото.

Пламен Ст./Флагман