0

Д ва смъртоносни вируса върлуват в Индия, това са Шандипура и Нипа. И двата могат да предизвикат енцефалит, като първият е опасен за децата, а  другият засяга както малките, така и големите, и при него между 50% и 70% от заразените умират. Това каза специално за „Телеграф“ епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев. Той подчерта, че към момента няма ефективно лечение и ваксини за тях, и такива не се разработват, тъй като все още няма огромен брой заболели.

Вируси

За Шандипура писа Times of India. „Той засяга предимно децата. Всички починали десетина в рамките на последните две седмици са деца до 15-годишна възраст, най-вече в диапазона между 2 и 6 години“, посочи той. Епидемиологът обясни, че Шандипура засяга нервната система и причинява енцефалит – възпаление на мозъка. „Заболяването протича доста тежко, като симптомите са освен характерните за системна вирусна инфекция – повишена температура, болка по мускулите и ставите, затруднени движения, загуба на сили. При засягането на главния мозък, което става около седмица след ухапването от членестоногото, два дни или 48 часа от започване на симптомите се засяга мозъкът, което се изразява със загуба на съзнание, дезориентираност, а понякога започва и с тежка мозъчна кома“, разясни проф. Кантарджиев.

Той уточни, че няма лечение, а приемът на лекарства за намаляване на отока на мозъка и черепното налягане в повечето случаи не дават положителен резултат. „Хубавото за тези заболявания е, че само малка част от ухапаните развиват енцефалити“, заяви той и добави, че двата вируса не се срещат у нас. Проф. Кантарджиев каза, че инфекциите, които се пренасят от комари - най-застрашаваща е западнонилската треска. „Ако 100 заразени комара ухапят 100 души, от тях 80 въобще не разбират, че са ухапани, те изграждат имунитет, без никакви външни белези на инфекция. 20% обаче след една или до 10 дни имат неразположение – болки по мускулите и ставите, отпадналост, температура и главоболие. Развиват имунен отговор към инфекцията. По-малко от 1% могат да развият енцефалит и понякога причинява смърт. Слава Богу малко от хилядите ухапани стигат до това състояние“, коментира специалистът и добави, че миналата година в Северна Гърция са починали 40, повече от 10 в Сърбия и над 7 в Румъния, а у нас няма починали.

Нипа

Проф. Кантарджиев коментира, че Нипа е по-опасен от Шандипура, който засяга само деца. „Нипа се пренася от прилепите, които се хранят с плодове, както и от другите. Те произвеждат постоянно интерферон, това е един белтък, който защитава всички бозайници от вирусни инфекции. Хората образуваме този белтък само когато сме болни от вирусна инфекция“, обясни той и добави, че пандемичният коронавирус също е дошъл от прилепите, които не умират от него, но не така е било спрямо хората преди четири години. Епидемиологът уточни, че заразяването с Нипа вирус става чрез контакт с болен, с умрял и чрез обмяна на телесни течности на заразен – пот, слюнка, кръв, урина, изпражнения, които са кървави, тъй като вирусът преминава като хеморагична треска. По думите му симптомите, че сме заразени, са температурата, кръвоизливи в очите, след това по кожата и вътрешните органи. „Ако се засегне главният мозък, то се стига до дезориентация, след това загуба на съзнание и симптомите на тежък енцефалит, позиви за повръщане, без облекчение“, посочи той и добави, че ако човек оцелее, остават тежки увреждания. Предпазването от вируса става с употребата на ръкавици, престилка, очила и маска N95 и нагоре. По думите му енцефалитите, предизвикани от ентеровирусите, у нас преминават без усложнения и излекуването е напълно.    

Апел

По думите му няма пряка опасност двата смъртоносни вируса да дойдат в България. „Рискът е да бъде пренесен чрез заразен човек, който е бил в област, където има тази инфекция, или пренасяне на вектора на папатака чрез багажа на някой турист. Апелирам туристите, които ходят по екзотични места, не само в Индия, да спазват две неща – да се пазят и да не се излагат на излишен риск и като се върнат в родината, да предупреждават личния си лекар. А ако вдигнат температура, задължително да казват в кой географски ареал и кои опасни болести има на това място“, призова проф. Кантарджиев. Той апелира още туристите да притъпят желанието си за екстрени емоции, ако има риск да донесат на роднините и родината си тежка екзотична инфекция.