0

Н ационалният съвет на Българската социалистическа партия (БСП) одобри предложение лидерът да се избира само от конгреса на партията, а не чрез пряк избор от членовете, какъвто бе въведен от Корнелия Нинова.

Последна дума за отпадането обаче ще има конгресът, който ще се проведе след седмица - на 15 и 16 февруари, в НДК. Прекият избор за лидер на БСП бе въведен през 2020 г. от Корнелия Нинова. Преди това председател се избираше с мнозинство от делегатите на конгреса, които могат да бъдат най-много 800 души. Според промени в устава, които Нинова прокара, един лидер може да има най-много два мандата от по 4 години. Тя въведе също и максимален срок за работа на депутатите от БСП - до 12 години, след което социалистите нямат право да бъдат издигани за народни представители. Пленумът на социалистите на вчерашното си заседание е решил да премахне и тази забрана, а също и ограничението депутат да няма право да бъде председател на партийна организация по всички нива и структури при „червените“.

Кандидати

Към момента кандидатите за лидер на социалистическата партия са 16, след като преди дни Драгомир Стойнев се оттегли от надпреварата. Сили ще премерят няколко членове на сегашното ръководство на БСП - и.д. председателят Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов и Кристиан Вигенин. Първите двама са министри в коалиционния кабинет с ГЕРБ и ИТН, а третият е евродепутат. В състезанието се впуснаха още бившият лидер и премиер Сергей Станишев, както и двама бивши председатели на софийската организация на БСП - Калоян Паргов и Румен Овчаров.

„Чувствам се като Доналд Тръмп, който 2 години очакваше Байдън и накрая получи Камала. Очаквах Корнелия, накрая получавам други. Готов съм за прекия избор. Ако решат да е конгрес, това ще е промяна в последния момент“, каза един от кандидатите за лидерския пост Калоян Паргов преди пленума вчера.

Потвърждение

Всички гласувани от Националния съвет на БСП промени в устава подлежат на ревизия от конгреса, който може или да ги потвърди, или да не ги приеме. Предварителните нагласи според социалисти, членове на НС на партията, са, че най-висшият форум ще одобри отпадането на прекия избор и избирането на лидер от конгреса, но вероятно ще отхвърли премахването на изискването за мандатност при постовете.

Бившият евродепутат Петър Витанов заяви, че това е последното му участие в Национален съвет. „Аз трудно намирам място в този съвет, моето мнение е коренно различно и не искам да преча с присъствието си“, добави той. Витанов прогнозира, че по-голяма част от кандидатите за поста председател ще си направят отвод. „Почти съм сигурен, има двама-трима по-сериозни, които ги обуславят не техните имена и биографии, а конюнктурата в момента“, коментира Витанов.