0

Д есетки граждани се събраха на мирно шествие срещу трафика на хора с цел трудова и сексуална експлоатация. Организатори на международната инициатива "Поход за свободата", която се провежда у нас вече 10 години, са "Кампания А21". Поводът е Европейският ден за борба с трафика на хора - 18 октомври. 

Шествието в София тръгна от Моста на влюбените до Националния дворец на културата и премина през централните улици на града, за да стигне пред Народния театър "Иван Вазов".

Начало

Демонстрантите издигнаха плакати с надписи: "Заедно можем да сложим край на трафика на хора", "Трафикът на хора е незаконна търговия с човешки същества" и "Да премахнем робството. Навсякъде, завинаги", предаде БТА. Преди началото на шествието млади български и чуждестранни доброволци, както и семейства, разказаха на присъстващите за инициативата и посланието на събитието. 

Жертви

"През 2023 г. малко над 27% от жертвите са били трафикирани и чрез фалшиво предложение за работа. Според информацията около 64% от съобщените на горещата линия случаи за жертви на трафик на хора са жени. Проблемът с трафика на хора е изключително сериозен", каза пред журналисти Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. По думите й трудовата и сексуалната експлоатация на хора е съвременното робство в 21-ви век, което отнема свободата и е престъпление срещу достойнството и личността. Според нея трудовата експлоатация разширява мащабите си, като жертви стават и деца. Мирни демонстрации се провеждат и в други български градове, сред които Бургас, Варна, Велико Търново, Враца, Плевен, Пловдив и Стара Загора. Мащабите на трафика на хора стават все по-големи всяка година, каза по-рано Даниела Савеклиева по повод обявяването на инициативата "Поход за свободата" в София. В България за 2023 г. жертвите на трафик на хора са 89, а от началото на 2024 г. са 55, посочи тя.