О пасност от падане на лавини, включително прашни, които са най-опустошителните, има в планините. За това предупреждават от Българската асоциация по ски свободен и екстремен стил. Те представляват облак, който се състои от гъста смесица между въздух и сняг. Характерно за тях е, че се движат с много голяма скорост – до 300-400 км/ч.
Покривка
„Изключително много нов сняг е натрупал на Витоша, северните склонове на Рила, Стара планина. На места новата снежна покривка минава метър. Тези условия са рай за карането в гори, но това са критични условия по отношение на лавини. Има възможност за падане на много големи лавини, включително прашни, които навлизат дълбоко в горския пояс“, казват още от асоциация.
Избягвайте тесни долини с дълги и стръмни склонове. Пазете се от дълбоки дерета, улеи, включително пресичания в горския пояс, съветват специалистите. Опасност крие районът на Комините на Витоша, пресичането на улей Орлово гнездо (пътеката Бай Кръстьо-Кикиш), пътеката към Водните дупки (х. Плевен) и всякакви подобни места в Балкана, Урдина река (Рила). С повишено внимание трябва да се кара и в Мальовишката долина. Сега е времето за гори и то с наклон под 30 градуса и без големи склонове над тях, отбелязват от асоциацията.
Склонове
Стръмните склонове понякога са безопасни, друг път са нестабилни. Лавините са предвидими, припомнят от Планинската спасителна служба. Ако човек попадне в лавина, има само 15 минути, за да бъде изровен жив от нея. 90% от жертвите загиват в лавини, които самите те или някой друг от групата са предизвикали.
След 35 минути, заровен в снега, човек има само 27% шанс за оцеляване. Между 25 и 30% от смъртните случаи са предизвикани от травма вследствие на повличането от лавината. Ако човек е напълно заровен, шансовете за оцеляване му са само 30% .
Милена Димитрова