Д омът на праисторическия човек влиза в компютъра и всеки ще може да го разгледа. Такъв е проектът на Регионален исторически музей – Стара Загора, на стойност 139 516, 80 лв., за въвеждането на най-нови технологии в музей „Неолитни жилища“. В града под липите с осемхилядна история се съхраняват най-добре запазените в Европа останки на двуетажна къща от ранния неолит през VI хил. пр. Христа. Това съобщи за „Телеграф“ шефът на музея Петър Калчев. Проектът е под наслов
„Праисторията оживява: Представяне на културните ценности от постоянната експозиция на музей „Неолитни жилища“ в автентична дигитална среда“. „Целта ни е специален екип да разработи дигитални атракции за посетителите, да се привлекат колкото се може повече хора, любопитно да познават историята на града ни. Не на последно място ще бъде създадена среда за достъп на хора с увреждания“, обясни Петър Калчев.
Гвоздей
Висококачествени триизмерни дигитални двойници на ключови артефакти от експозицията ще бъдат гвоздеят на атракцията. Те ще се представят в автентична виртуална среда. „Ще реконструираме вътрешността на двуетажната праисторическа къща – предвижда се това да бъде съпътствано с достъпна информация на български и английски. Предвидени са пари за закупуване на специална компютърна техника и очила за виртуална реалност“, каза още шефът на РИМ-Стара Загора и разкри, че най-съвременни анимации ще показват разнообразни дейности от ежедневието на праисторическия човек. „Освен че ще привличат многобройна публика, възстановките ще се използват при интерактивното обучение на студенти и ученици“, посочи още Калчев. Срокът за финализиране на проекта е ноември 2025 г.
Незрящи
Въвеждането на тактилни модули и Брайлови надписи, приспособени за незрящи фенове на историята, са новост, която ще даде шанс на интерактивните срещи да присъстват не само ученици, студенти и просто обзети от любопитство посетители, но и хора с увреждания. „На всички тях ще бъде дадена възможност активно да взаимодействат с историята и артефактите чрез виртуалните ресурси и тактилните модули“, убеден е Петър Калчев. В реализирането на тази дейност музеят си партнира с община Стара Загора, Международен младежки център, Тракийски университет, Съюз на слепите в Стара Загора и СУ „Максим Горки“.
Елена Дюлгерова