Н ародът е казал: За кокошка няма прошка. Та така и с фалшифицирането на документи, което е направила Лена Бориславова.
Сега стана ясно, че нямало да я преследват наказателно, съдът щял само административна отговорност да търси, информира NOVA.
Тя е обвинена, че е фалшифицирала документи, чрез които е отписала Кирил Петков от сдружение „Да запазим Корал”.
Софийският районен съд реши делото срещу Лена Бориславова да се гледа само по административния ред. Това означава, че няма да се търси наказателна отговорност, а само административна. Тя се изправи пред Темида за документална измама. Решението подлежи на обжалване.
Лена Бориславова чака пред съдебната зала
"Доброволно се отказах от своя имунитет, за да може да се проведе своевременно пълно разследване. Това не означава, че няма да се ползвам от правата си, които имам по закон, за да осъществя своята защита“, заяви Лена Бориславова пред журналисти. Тя допълни, че е редно всеки да съдейства на разследващите органи, без значение дали вярва в тяхната безпристрастност, или не.
Защитникът на Бориславова адвокат - Даниела Доковска, посочи, че в обвинителния акт има допуснати съществени, но отстраними грешки. Тя призова съда да го върне на Прокуратурата, за да се поправят.
Лена с адвокат Доковска
Според съдията не може да се приеме, че разследването е насочено изначално към Лена Бориславова. То е било образувано по един член от Наказателния кодекс, а на Бориславова са повдигнати обвинения по друг, съобщи Марин Колев от БТА.
Съдът допълни, че дори да е било допуснато нарушение, ако процесното разследване е започнало, докато Бориславова е била с политически имунитет, то това нарушение не би било отстранимо, тъй като разследването не може да бъде повторно започнато отначало.
„В правомощията на съда е да прецени по кой ред да разгледа делото. Начинът, по който аз работя, е такъв, защото обвинителният акт винаги е по-подробен и се пише по-внимателно“, уточни прокурорът по делото Надежда Иванова.
Бориславова е обвинена, че е фалшифицирала документи, чрез които е отписала Кирил Петков от Сдружение „Да запазим Корал”. Разследващите са установили, че тя се е ползвала от неистински документи на 13 и 14 май 2021 г. пред длъжностно лице в Агенцията по вписванията.
През април 2024 година от държавното обвинение обявиха, че разследват сигнал за документно престъпление. То е свързано с освобождаването на Кирил Петков като член на УС на Сдружение „Да опазим корал”.
Сигналът беше подаден от председателя на неправителствената организация Атанас Русев. В хода на разследването са разпитани всички членове на ръководството на сдружението. Процесуално-следствените действия отнеха почти година, обявиха от обвинението, тъй като било трудно да се намерят експерти.
средата на декември миналата година, компютърна експертиза на документ, на който бил положен фалшифицираният подпис на Кирил Петков, доведе до искане за сваляне на депутатския имунитет на Лена Бориславова. На 21 януари тя сама се отказа от него.
Обвинителният акт беше внесен в съда на 10 юни миналата година.