Б ългарският лев ще е хит сред колекционерите и след като приемем еврото, каза пред „Телеграф“ Калоян Борисов, член на Софийското нумизматично дружество. Колекционерите търсят предимно рядкост и качество, поради тази причина като валута еврото няма да им повлияе, а напротив, всичко това ще е в положителна посока, посочи Борисов. „Много наши колекционери няма да обърнат внимание на еврото, те ще си събират българските монети“, добави още той.
Търсене
Една от най-скъпо продадената българска монета е сто лева от 1894 година в Италия на търг за 164 хил. лв., коментира Калоян Борисов. Тази монета е известна като “златната столевка”, тя също така е изключително рядка и търсена сред колекционерите поради ограниченията в бройките и историческата си стойност, добави Борисов. Златните монети обикновено носят печат на злато, които удостоверяват техния състав, чистота и често – произход. В много случаи липсата или неяснотата на тези печати може да повлияе на стойността на монетата, тъй като колекционерите търсят доказателства за оригиналност и качество. „Хората, които участват в такива търгове, гледат колко е запазена самата монета или банкнота и колко рядка е тя“, добави още Борисов. От тези неща предимно зависи цената и наддаването.
Българската столевка продадена за 164 хил. лв.
„Има монети с милионни тиражи, но видът им определя всичко“, коментира Борисов. Най-митична е двулевката от 1916 година, монетата е имала милионен тираж, но са запазени само няколко бройки, каза Борисов. Тя е ценна, защото целият тираж е бил претопен, причината е, че номиналът й е станал многократно по-нисък от цената на среброто, от което е била изработена, коментира Борисов. Въпреки претопяването са запазени няколко екземпляра и те са продавани на търгове в ценовия интервал от 15-20 хил. евро. „Монетата е изработена от сребро, проба 835/1000, с тегло 10 г и диаметър 27 мм.
Калоян Борисов, консултант, член на Софийското нумизматично дружество
На едната страна е номиналът и годината на сечене, на другата – ликът на Фердинанд и надпис „Фердинанд Цар на Българите“, разказа Борисов. В интернет пространството любители могат да си закупят реплика на тази монета, като цената й варира от 25 до 40 лева. Най-ценните екземпляри са извадени в края на 19-и и началото на 20-и век, коментират ценители в интернет пространството.
Ценители
Лилавата двадесетолевка ще бъде сред най-скъпите и търсени банкноти, тя е първата българска възпоменателна банкнота, емитирана от БНБ през 2005 г. и е юбилейна, коментира Ивайло Александров, колекционер и ценител, пред „Телеграф“. Отпечатана е в ограничен тираж от 250 000 броя, поводът бил 120 г. от емисията на първата българска банкнота, добави Александров.
Лилавата двадесетолевка
„На лицевата страна е изобразена символика на БНБ - стилизирани елементи от сградата на Централната банка, емблемата на БНБ. На обратната страна е поместена реплика от първата българска банкнота с номинална стойност 20 лева, емисия 1885 г.“, разказва Александров. Включени са и елементи от банкнотите от 1 и 2 лв., емисия 1920 г., и държавния герб на Княжество България. Лилавата двадесетолевка е първата с въведен прозорец в хартията. През 2006 г. на конференция в Канада банкнотата е била призната от световни експерти за една от най-добре защитените и с отличен дизайн в света, добави той. Красивата юбилейна банкнота много рядко се появява в обращение, коментира още Александров.
Атакуват с гръмки обяви в нета
В българските онлайн сайтове за колекционерство се продават различни монети и банкноти, видя „Телеграф“. Монета от 2 лева 1916 година и пише под обявата оригинал се предлага на цена от 149 000 лева. В описанието потребителят, който я предлага, е писал, че монетата не се изпраща по куриерска фирма, а се предава лично и плащането е само по банков път. Най-висока цена в сайта за колекционерство са юбилейни монети от 1 и 2 лева 1966-1969 година, като двете се продават в комплект за невероятните 165 555 хил. лв.
Монета от 2 лева 1916 година
Рядката монета столевка с Фердинанд от 1894 пък се предлага на цена от 150 999 хил лв., продавачът е написал, че монетата се предава лично, а парите задължително кеш на ръка и да не минават през банка, видя „Телеграф“. 2 стотинки от 1981 година се предлагат на цена от 32 000 хил. лв. Като бонус анонимният потребител предлага 10% намаление, ако се поръча през сайта. Голяма част от банкнотите са в онлайн сайтове за наддаване, но потребители не могат да наддават, защото под качените монети колекционери са написали, че не се пазарят за цената.
Най-скъпите български пари, които са пуснати за продажба в нета, са монети, показа проверка на „Телеграф“. В повечето български сайтове вече може да се нагледаме на първите измами особено сега, когато навлиза еврото, видя „Телеграф“. Например българин търси 250 долара за монета от 2 лева, издадена през 2015 година. В обявата той я описва като „рядка“. Колекционери предупреждават новобранци да не вярват на такива измами.
