П реди дни черен лешояд се заблуди, отклони се от своето естествено местообитание и се озова в Разлог. Оказа се, че карталът е част от ятото, което обитава Кресненското дефиле. С помощта на ловци и природозащитници птицата бе спасена. 

В колонията в Кресненския пролом има около 80 белоглави лешояда и 12 черни лешояда. В момента почти всички те са високо в Рила планина заради големите горещини. Те се крият в горските дебри от адската жега. Очаква се да се завърнат в Кресненското дефиле чак през септември, когато температурите вече не са толкова високи.  

„Случаят от Разлог е много рядко явление. Този картал е кацнал в града заради дезориентация. Не е могъл да излети, тъй като му трябва достатъчно място, за да се засили, а и не е бил в кондиция. Скоро го пуснахме от волиерата, след като няколко седмици във волиерата край село Ракитна с него всичко бе наред. Този лешояд има предавател, всички черни лешояди са снабдени с GPS, както и половината от белоглавите лешояди“, заяви днес Христо Пешев, еколог във Фонда за дивата флора и фауна. 

Той увери, че тези птици са големи и тежки, но не са агресивни и опасни. Те никога не нападат хора. Затова не бива никой да се притеснява или страхува от тях. Много често лешоядите ги бъркаме с орли заради размерите им. Не бива обаче човек да се доближава до тях, защото в страха си тези птици могат да го накълват.   

„Ако се открие лешояд в беда, трябва да се подаде сигнал на телефон 112. Регионалните инспекции по околна среда и води са компетентни да реагират в такива случаи. Най-често те се обръщат към нас за помощ. Целта е да се помогне на птицата и да се върне в нейното естествено местообитание“, каза още Христо Пешев. 

Черният лешояд (карталът) е защитен вид, включен в приложение 3 на Закона за биологичното разнообразие. Убиването му е престъпление по Наказателния кодекс на Република България, както и самото използване на отрови в дивата природа.