0

П равителствтото вярва, че могат да бъдат намерени 12 принципни депутати в Народното събрание, които да подкрепят правителство на малцинството. Това каза Началникът на кабинета „Петков” Лена Бориславова пред NOVA след изявлението на лидера на „Има такъв народ”, че партията напуска коалицията

Тя обясни, че основният принцип на кабинета е против корупцията и всеки в правителството трябва да се съобрази с тази принципна позиция. Бориславова посочи, че не е чула истински причини от Слави Трифонов защо се изтеглят министри от кабинета, когато се гласува бюджет. „Не чух разумни аргументи. Това, което чух от Гроздан Караджов и Тошко Йорданов - беше пари, пари, пари. Искаме пари”, добави тя.

На въпрос чий министър е Гроздан Караджов, Бориславова отговори: „Това, което на нас ни е казано за него, е че той е един посредник”. И добави: „Това, което ние сме правили винаги е да слагаме механизми, доколкото позволява държавният ред и Народното събрание. Да бъде прокарана всякаква отчетност”, уточни началникът на кабинета.

Според Бориславова „Има такъв народ” е саботирала през цялото време всяка една стъпка, свързана с контрол и съдебна реформа. „Този коалиционен партньор поставя това условие да бъде реформирана КПКОНПИ, при което да има право на вето при извършване на разследвания и стигане на реални резултати”, обясни тя.

Относно казаното от лидерът на ИТН Слави Трифонов, че през декември са били похарчени 9 милиарда без да се знае къде и кака началникът на кабинета обясни, че ще бъде разпространена информация и ще се види, че това е ставало абсолютно прозрачно с постановление на Министерския съвет - с участието на всички министри. 

По темата за Република Северна Македония и обвиненията, че има втори кабинет със съветници, който решава външнополитическите въпроси, Бориславова каза: „Представяте ли си как един съветник решава за външната политика. Съветниците не ходят на международни форуми. Преговорите в момента се водят единствено и само от външния министър”.

Тя обясни, че кабинетът ще подаде оставка, когато бъдат принудени да направят компромис, на който не са склонни и не могат да движат реформите, които са обещали. „Когато оставането на власт е обречено на безсмислено стоене на някакви позиции. Все още имаме възможност да стъпваме напред”, е нейното мнение.