Т е не са кученца, въпреки че тичат, душат и се боричкат като такива. Ромул и Рем са само на шест месеца, но вече са по 80 килограма, близо 120 см дълги и плашещо диви. Те не търсят гушкане, а се държат на разстояние от хората — дори от учените, които са ги отгледали. Причината? Те не са обикновени вълци. Те са Свиреп вълк, мистичен и страховит вид, който е изчезнал от лицето на Земята преди 10 000 години. Този вид вълк, вдъхновил страховитите животните, които децата на Нед Старк имат от сериала "Игра на тронове".
Сега, благодарение на американската биотехнологична компания Colossal Biosciences, този хищник от ледниковата епоха е върнат към живот с генно инженерство, директно вдъхновено от филми като “Джурасик парк”! С помощта на запазена древна ДНК и сложни генетични редакции, учените са създали ново поколение Свирепи вълци — Ромул, Рем и тяхната сестричка Халѐси, която все още е твърде малка, за да бъде показана пред света, пише Times.
От зъб на 13 000 години – до жив вълк!
Геномът на изчезналия хищник е възстановен от 13 000-годишен зъб и 72 000-годишна ушна кост. Учените не са използвали традиционно клониране, а редактирали гени на сив вълк, като направили 20 прецизни промени в 14 гена. Това е било достатъчно, за да се получи ново същество с огромна глава, мощни зъби, масивни лапи и характерен вой, който настръхва космите.
Родени чрез кучета-сурогати
Ембрионите на Свирепите вълци са били имплантирани в едри хибридни кучета, специално подбрани за здраве и размер. Ромул и Рем са се появили на 1 октомври 2024 г., а Халѐси – на 30 януари 2025 г., всички чрез планирано цезарово сечение в строго охранявано съоръжение.
Малките вълци са хранени с пюрирано месо от елен, кон и говеждо, наподобяващо регургитираната храна от майка в дивата природа. Сега вече разкъсват сурово месо със собствените си зъби, но все още не са убили жива плячка, макар че са готови за това.
И това е само началото…
Colossal не спира до тук. Компанията вече е създала „вълнеста мишка“ с гени на мамут, и работи по възстановяването на додо и тасманийския тигър (тилацин). Учените твърдят, че целта не е просто сензация, а да се спасят съвременни застрашени видове, използвайки същите технологии.