0

Т е не са кученца, въпреки че тичат, душат и се боричкат като такива. Ромул и Рем са само на шест месеца, но вече са по 80 килограма, близо 120 см дълги и плашещо диви. Те не търсят гушкане, а се държат на разстояние от хората — дори от учените, които са ги отгледали. Причината? Те не са обикновени вълци. Те са Свиреп вълк, мистичен и страховит вид, който е изчезнал от лицето на Земята преди 10 000 години. Този вид вълк, вдъхновил страховитите животните, които децата на Нед Старк имат от сериала "Игра на тронове".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Colossal (@itiscolossal)

Сега, благодарение на американската биотехнологична компания Colossal Biosciences, този хищник от ледниковата епоха е върнат към живот с генно инженерство, директно вдъхновено от филми като “Джурасик парк”! С помощта на запазена древна ДНК и сложни генетични редакции, учените са създали ново поколение Свирепи вълци — Ромул, Рем и тяхната сестричка Халѐси, която все още е твърде малка, за да бъде показана пред света, пише Times.

От зъб на 13 000 години – до жив вълк!

Геномът на изчезналия хищник е възстановен от 13 000-годишен зъб и 72 000-годишна ушна кост. Учените не са използвали традиционно клониране, а редактирали гени на сив вълк, като направили 20 прецизни промени в 14 гена. Това е било достатъчно, за да се получи ново същество с огромна глава, мощни зъби, масивни лапи и характерен вой, който настръхва космите.

Родени чрез кучета-сурогати

Ембрионите на Свирепите вълци са били имплантирани в едри хибридни кучета, специално подбрани за здраве и размер. Ромул и Рем са се появили на 1 октомври 2024 г., а Халѐси – на 30 януари 2025 г., всички чрез планирано цезарово сечение в строго охранявано съоръжение.

Малките вълци са хранени с пюрирано месо от елен, кон и говеждо, наподобяващо регургитираната храна от майка в дивата природа. Сега вече разкъсват сурово месо със собствените си зъби, но все още не са убили жива плячка, макар че са готови за това.

И това е само началото…

Colossal не спира до тук. Компанията вече е създала „вълнеста мишка“ с гени на мамут, и работи по възстановяването на додо и тасманийския тигър (тилацин). Учените твърдят, че целта не е просто сензация, а да се спасят съвременни застрашени видове, използвайки същите технологии.