0

Д а се ​правят прогнози за бъдещето със сигурност не е лесно. Искам да кажа, че не всеки може да бъде Баба Ванга. Един човек обаче, доближаващ се доста до българската пророчица, е британският писател на научна фантастика, наричан сър Артър Чарлз Кларк, пише Калъм Джоунс от британската медия Unilad.

Сър Артър Чарлз Кларк е футурист, изобретател, подводен изследовател и водещ на телевизионни предавания, както и сценарист на филма „2001: Космическа одисея“ от 1968 г.

GettyImages

Част от наследството, което е оставил, са дивите му предсказания за бъдещето, които е направил през 60-те години.

Шест десетилетия по-късно е зловещо колко много от тях вече са реалност в наши дни.

Говорейки по програма „Хоризонт“ на Би Би Си в епизод, озаглавен „Експлозията на знанието“, излъчен през септември 1964 г., Кларк казва: „Единственото нещо, в което можем да бъдем сигурни за бъдещето, е, че то ще бъде абсолютно фантастично.“

Той говори за града на бъдещето по време на предаването, визирайки всъщност  знаковата 2000 година.

Прогнозата на британския писател за света през 2000 г., е скрита в изречените от него думи: „Тези неща ще направят възможен света, в който да бъдем в постоянен контакт помежду си, където и да се намираме, където да се свържем с приятелите си навсякъде по Земята, дори ако не знаем действителното им физическо местоположение.“

Това е само едно от сбъднатите предсказания, тъй като вече живеем в свят на постоянна комуникация с текстови съобщения, телефонни обаждания и социални медии.

Кларк не сприра дотук с прогнозите си, като добавя още тогава: „Ще бъде възможно, може би само след 50 години, човек да управлява бизнеса си от Таити или Бали също толкова добре, колкото би могъл от Лондон.“

„Всъщност, ако се окаже, че си струва, почти всяко изпълнително умение, всяко административно умение, дори всяко физическо умение, може да стане независимо от разстоянието. Напълно сериозен съм, когато предполагам, че един ден може да имаме мозъчни хирурзи в Единбург, опериращи пациенти в Нова Зеландия.“

Кларк дори засяга темата за изкуствения интелект в предаването от 1964 г.

„Най-интелигентните обитатели на този бъдещ свят няма да бъдат хора или маймуни“, казва футуристът.

„Те ще бъдат машини. Ще започнат да мислят и в крайна сметка напълно ще надминат създателите си. Това депресиращо ли е? Не виждам защо трябва да бъде. Ние изместихме кроманьонците и неандерталците и предполагаме, че е за по-добро.“

Кларк завърши предаването, като каза на зрителите, че бъдещето е „безкрайно завладяващо“ и въпреки нашите усилия, „никога няма да го надминем“.

Сър Артър Чарлз Кларк почина на 90-годишна възраст от респираторни усложнения и сърдечна недостатъчност през март 2008 г.