Н ародната песен „Отдавна ли си, момне ле, калугерица“ е една от любимите на Васил Левски. Обичта на Дякона към музиката остава трайна следа в спомените на неговите съвременници и сподвижници.
Това разкриват от Националния военноисторически музей чрез онлайн игра, чиято цел е в седмицата, когато отбелязваме 149-ата годишнина от гибелта на Левски, всеки да научи още факти за неговия живот.
В спомените си Стоян Заимов разказва за песента „Одавна ли си, момне ле, калугерица“, която Левски много обича и често вдъхновяващо изпълнява пред приятели и сподвижници. Някои изследователи дори определят Апостола като автор на песента. Редица песни са свързвани с личността на Апостола, но за две от тях са запазени най-много достоверни сведения, определящи ги като любими му.
Освен народната песен любимо му било и песнопението „Достойно есть“. Васил Левски бил талантлив певец, Дякона често извисява глас в църквата като свещенослужител. От тези години остава трепетът му към богородичния химн „Достойно есть“, съхранен по чудо от столетника Згуро Згуровски от Широка лъка през 70-те години на XX в., отбелязват от музея.
Любовта на Апостола към песните не остава незабелязана и от писателя Христо Ботев. В едно писмо той пише: “Приятелят ми Левски, с когото живеем, е нечут характер! Когато ние се намираме в най-критическо положение, то той и тогава си е такъв весел, както и когато се намираме в най-добро положение. Студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и се весел! Вечер дордето ще легнем – той пее; сутрин, щом си отвори очите, пак пее. Колкото и да се намираш в отчаяност, той ще те развесели и ще те накара да забравиш сичките тъги и страдания. Приятно е човеку да живее с подобни личности».
Разкриха годината на раждане на Апостола
Османските архиви разкриват истинската дата на раждане на Апостола. Научно изследване от изминалата 2021 г. разкрива, че Васил Левски най-вероятно е роден през 1840 година, а не през 1837 година. В османските архиви бил открит регистър на мъжкото население в Карлово между 1833 до 1844 г. Според документа името на Васил Иванов Кучев се появило през 1840 г. Проучването на българските историци проф. Пламен Митев и д-р Григор Бойков оборва датата 6 юли 1837 г., както и други хипотези, отнасящи раждането на Левски към 1843 г. или към 1846 г., останали непотвърдени поради липсващи автентични документални източници. Традиционно възприетата дата 6 юли 1837 г. в действителност придобива гражданственост единствено благодарение на първите биографи на Апостола от Георги Кирков, Захари Стоянов и Стоян Заимов и е окончателно затвърдена на база спомени на семейството през 1895 г.
Милена Димитрова