Ч леновете на секциите първо ще преброят бюлетините за НС, а след това и тези за Европарламент. За всеки от двата вида вот първо ще се установи резултатът от хартиените бюлетини, а после и от машинните. Това е записано в методическите указания на Централната избирателна комисия (ЦИК) за секциите в страната, където има смесено гласуване.
Те са около 70 страници и са изключително подробни, като описват в детайли всяка стъпка, която трябва да направят от СИК. За тяхно улеснение от ЦИК са приложили и специални чек листове с основните стъпки. Всяка една от секциите има и чернова на протоколите. Всички данни първо се попълват в черновата.
Белова
Като приключат всички изчисления, данните просто се пренасят в беловата. Точно 9 са стъпките при преброяването на хартиените бюлетини за национален парламент. С една по-малко – 8, са тези при машинните бюлетини. Причината е, че при хартията членовете на секциите трябва да установят има ли недействителни бюлетини.
При машинния вот такива няма, защото предпочитанията са ясни, а и няма как да се драска върху хартиената бюлетина. За всяка от партиите купчинките са различни, отделна ще е и тази с вота „Не подкрепям никого“, както и с невалидните бюлетини.
При броенето трябва да се пази тишина. Покрай всички консумативи, които получават от общинската администрация – химикалки, калкулатори, линийки, лепило, фенери, канап и др., те ще имат на разположение и овлажнители за пръсти. Последните ще са им нужни за две неща – по-лесно да отгръщат страниците на избирателите списъци и по-лесно да броят бюлетините.
Списък
Когато влезем в секцията, първо ще проверят дали сме в списъка за ЕП. Едва тогава ще се пристъпи към сверка в този за НС. Ако не желаем да гласуваме в един от двата вота, полагаме подпис само в единия списък. Сами трябва да кажем дали ще пуснем бюлетина за ЕП, за НС или и за двата избора, както и как ще го направим – с хартия или машина.
За ЕП обаче важи изискването за 3-месечна уседналост – т.е. регистрация по настоящ и постоянен адрес у нас или в страна от ЕС до 9 март. Затова, ако се установи, че даден избирател няма право да гласува за ЕП, той ще може да направи това само за НС, но само с хартиена бюлетина, не и с машина.
Целта на ЦИК е да предотврати нарушения и злоупотреби от страна на гражданите. Гласуването в двата вида вот става само с едно посещение в секцията. Няма как да отидем до урната и да пуснем бюлетина за НС, а след време да размислим, да се върнем, за да гласуваме и за ЕП. През уикенда ЦИК прие и указания за секциите в чужбина. На сайта си Министерството на електронното управление публикува хешкода на машините. Той се състои от 64 символа и представлява вид гаранция, че софтуерът не е манипулиран.
Тихомира Михайлова