0

У дръжки за осигуровки да плащат и заетите в държавни институции още от тази година. Това предвиждат промени в Кодекса за социално осигуряване, внесени за гласуване в Народното събрание от депутати от коалиция „Продължаваме промяната-Демократична България“. 

Така осигурителните вноски за тази година да бъдат в съотношение 93 за сметка на бюджета и 7 на сто да бъдат удържани от възнагражденията на служителите. Идеята е до 2030 година този процент да нарасне поетапно до 40% от осигурителните вноски и да се поемат от служителя, а останалото да е за сметка на бюджета или на съдебната власт. 

ПРЕЗ 2025-А: Ще скочат ли заплатите на чиновниците?!

Според сега действащото законодателство държавата плаща изцяло осигурителните вноски на заетите в държавната администрацията, както и на военните и съдебната власт. 

Реформа 

Мотивите на вносителите са, че от години се води публичен дебат, че държавните служители трябва да започнат да плащат осигурителни вноски както в частния сектор.

Идеята е да се уеднаквят условията и третирането на частния работодател с държавата, защото в момента в публичния сектор има много повече предимства, което създава стимули да бъде предпочитан като работодател.

Разходи 

Вносителите смятат също така, че не е редно да се вдигат осигурителните вноски, тъй като и без това са високи, а плащането на част от вноската от служителите ще свие разходите на бюджета. 

НОВАТА ВЛАСТ: Май се задава метла в държавната администрация!

Също така трансферът от държавния бюджет към фонд пенсии ще достигне 50% през следващите години, ако не бъдат направени реформи. Би било разумно държавните служители да си плащат осигурителните вноски, което ще направи пенсионния модел по-стабилен и предвидим.