0

К арфиолът е смятан за един от най-полезните зеленчуци. Особено в сурово състояние. Но и обработен запазвеа доста от чудесните си свойства. Любопитно е, че много хора никога не са хапвали суров карфиол, а само готвен.
Векове наред карфиолът в Европа е наричан сирийско зеле, а после и цветно зеле, защото е бил кремаво-зелен. В по-ново време е почти изцяло бял и с яркозелени листа около главата. Не се знае точно за произхода му, не са запазени и диворастящи видове в днешно време, но се предполага, че сирийски градинари чрез кръстоска са произвели за пръв път през средните векове. Дълго време сирийското зеле е било почти изключително запазен продукт за арабската кухня. Авицена дори е съветвал да бъде ядено всеки ден, за да помага на храносмилането и сексуалната мощ. Векове наред почти цялото производство на карфиол е било съсредоточено в Кипър, като местните градинари след завземането на острова от османците са имали специално разрешение от султана да го продават и извън империята. В останалата Европа производството на зеленчука започва първо в Испания, където е донесен от маврите. Карфиолът е наричан цветно зеле. Консервира се като туршия самостоятелно или с други зеленчуци. В България днес най разпрострнен сорт е германският Ерфуртско джудже. В Добруджа се нарича конопида, а във Варна е известен като карнабит.

Ето няколко рецепти, видени в
gotvetesmen.com.

Венец


Продукти:
4 1 глава карфиол
4 сол на вкус
4 1 филия стар хляб
4 150 г меко сирене
4 1 глава кромид
4 половин връзка магданоз
4 1 яйце
4 млян черен пипер на вкус
4 400 г кайма смес
4 1 с.л. брашно с връх
4 30 г масло
4 125 мл бульон
4 100 мл прясно мляко

Приготвяне:
Карфиолът се почиства, накъсва се на розички и се сварява в подсолена вода за 10 минути. Оставя се да се отцеди в гевгир. Хлябът се накисва и се отцежда. Кромидът се обелва и заедно с магданоза се накълцва на ситно. Мекото сирене за рецептата се мачаква с вилица. Хлябът, кромидът, магданозът и по-голямата част от сиренето се омесват с яйцето, солта, черния пипер и каймата. Кръгла тавичка се намазва с масло, в средата се слага карфиолът, а каймата се нарежда наоколо като венец. За соса брашното се запържва в маслото, сипват се бульонът и млякото и се вари 10 минути. Добавя се останалото сирене и се подправя със сол и черен пипер на вкус. Венецът се залива със соса и се запича във фурната до златисто за 20 минути. Получава се венец с кайма и карфиол, запечени във фурна с апетитна коричка.

Нежна супа

Продукти:
4 2 кубчета пилешки бульон
4 1 глава карфиол
4 1 л вода
4 500 мл течна готварска сметана
4 2 с.л. грис
4 2 с.л. краве масло
4 половин ч.л. къри на прах
4 ситно нарязан магданоз

Приготвяне:
Карфиолът се почиства от листата и се разделя на розички. Прехвърлят се в тенджера, заливат се с вода и се добавят две кубчета бульон. Всичко се довежда до кипване и огънят се намалява. Карфиолът се оставя да се вари 15 минути. Готовият карфиол се изважда с решечеста лъжица, а в бульона се овкусява с къри и грис. Вари се, като се разбърква, за 15 минути. Към супата се прибавя сметаната и се връщат отцедените розички карфиол. Нежната супа от карфиол се вари още 5 минути, след което се добавя кравето масло. Супата се разпределя по чинии и се поднася като се поръсва по желание със ситно нарязан магданоз или се добавят крутони. Ако нямате под ръка пресен карфиол, смело използвайте замразения, но намалете времето за варене.

На фурна

Продукти:
4 1 глава карфиол
4 2-3 с.л. зехтин
4 1 ч.л. червен пипер
4 сол

Приготвяне:
Карфиолът се почиства от листата, измива се и се накъсва на розички. Розичките карфиол се нареждат в огнеупорна тава и се поливат със зехтин. Поръсват се с червения пипер и сол и всичко се разбърква. Фурната се загрява на 220 градуса. Карфиолът се пече 20 минути, като се разбърква 1-2 пъти по време на печенето. Готовият карфиол на фурна се разпределя по чинии и се поднася.

Печена сьомга с пикантен зеленчук

Продукти:
4 4 скилидки чесън
4 2-4 филета аншоа в олио
4 четвърт до половин ч.л.червен пипер на люспи
4 сол и смлян черен пипер
4 2 с.л. зехтин
4 2 с.л. олио от аншоа или зехтин
4 1 глава (900 г) карфиол
4 4 х 200 г филета сьомга без кожа
4 лимон

Приготвяне:
Фурната се загрява на 230 градуса. В хаванче се счукват обелените скилидки чесън, люспите червен пипер, аншоато и сол на вкус. Сипват се зехтинът и олиото от аншоа и всичко се разбърква до еднородна смес. В голяма купа се поставят почистеният и накъсан на розички карфиол. Прибавя се приготвената паста от чесън и аншоа и всичко се разбърква добре. Карфиолът се разпределя в огнеупорна тава и се пече 15 минути. Тавата се изважда от фурната. В средата на тавата се поставят филетата сьомга, поръсени предварително със сол и черен пипер. Върху всяко филе сьомга се поставят тънки резени лимон. Тавата се връща във фурната и ястието се запича за 10-15 минути. Печената сьомга с пикантен карфиол се разпределя по чинии и по желание се поднася с резени лимон. Ако не обичате аншоа, то просто пропуснете тази риба в рецептата.

Огретен

Продукти:
4 1 средна глава карфиол
4 1 ч.л. оцет
4 1-2 щипки сол
4 2 глави кромид
4 половин пакетче масло
4 250 г шунка
4 1 с.л. брашно
4 1 ч.ч. прясно мляко
4 2 жълтъка
4 3-4 с.л. галета
4 5 с.л. настърган кашкавал
4 половин връзка магданоз

Приготвяне:
Нарязаният и почистен карфиол се вари 15 минути във вода, подсолена и подкиселена с оцета. Отцежда се и се накъсва на дребни розички. Ситно нарязаният кромид се запържва в половината масло и към него се прибавя карфиолът заедно със ситно нарязаната шунка. Сместа се разбърква и се прехвърля в йенски съд.
В млякото се размива 1 с. л. брашно, смесва се с разбитите жълтъци и щипка сол и се вари на тих огън 3-4 минути при непрекъснато бъркане. Готовият сос се излива върху карфиола. Повърхността се заглажда и се поръсва с галетата. Отгоре се нарежда останалото масло на малки парченца. Ястието се пече в умерена фурна около 25 минути или докато се зачерви. Поднася се топло и поръсено със ситно нарязан магданоз.