0

Б ензин, дизел, пропан-бутан ще продължат да растат на бензиностанциите в страната. Поскъпването на горивата следва със 7 до 10 дни разлика скока на петрола.  Ако кризата Украйна-Русия се задълбочи, не е ясно къде ще достигне цената на петрола сорт Brent, а след него и цените на горивата.

Това заяви изпълнителният директор на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев. Съвсем близо е психологическата граница от 100 долара за барел. Надскочи ли се, цените на горивата също ще продължат нагоре. Дрънкането на оръжие води към поскъпване на суровия петрол и оттам на горивата на националния пазар, не ни чакат добри дни по отношение на поскъпване на горивата, е категоричен  Делчев. 

Вчера ръстът на цените на петрола се ускори по време на търговията в часовете преди обед в резултат на влошаващата се обстановка в източната част на Украйна. Априлските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures се повишават до 99,08 долара за барел, което е увеличение с 3,69 долара, или с 3,87 %. Фючърсите за април за петрола сорт WTI на нюйоркската борса (NYMEX) нарастват до 96.00 долара за барел - увеличение с 4,93 долара, или 5,41%.

Андрей Делчев обясни, че фирмите изразходват горива, които са закупени в предходни периоди на различни цени. Затова обикновено ценообразуването при горивата на бензиностанциите не отразява ден за ден цените на петрола. Има закъснение от поне седмица. То зависи от това как рафинериите отразяват петрола, когато те започват да продават горивата си на по-високи цени. 

Никой не може да ви каже с колко ще поскъпнат горивата. „Това е въпрос за милиони долари. Питайте Путин как ще процедира с Украйна, аз ще ви кажа продължението“, пошегува се шефът на асоциацията. 

Няма  опасност да останем  без горива за транспорта, каза Андрей Делчев. През последните месеци рафинерията в Бургас предлага между 50 и 60% от горивата на вътрешния пазар, тоест около 30-40 процента са от внос.  „Лукойл Нефтохим“ поддържа по-ниски от вносните цени и е по-изгодно да се купят горива от рафинерията, отколкото да се внася. 

Ако заради кризата Русия-Украйна хипотетично има недостиг на руски суров петрол, ще започне внос от алтернативни източници на петрол или на готови горива, каквито периодично се внасят  у нас.  Вносът може да компенсира евентуален недостиг. Има и задължителни 90-дневни запаси от горива, които се използват за търговски нужди, а не са военновременни запаси. Така че България не би трябвало да усети недостиг от горива за транспорта въпреки кризата, каза Андрей Делчев.