Т ренировки за провеждане на процедурите по аварийно-спасително осигуряване на товарен дрон, известен като „Черният лебед“, се проведоха край Балчик.
Технологичното чудо се очаква да дойде в Белия град през ноември, т. година. Този изключително високотехнологичен продукт се задвижва с обикновен авиационен бензин и изразходва колкото една лека кола. От Общинския съвет за сигурност увериха гражданите да не се притесняват при експерименталното летене на дрона и да не се свързва експериментални полет с войната в Украйна. Той ще лети предимно над териториалните води на България, но е предвиден и полет над сушата. От съображения за сигурност е възможно да бъде затворен пътят Балчик – Тузлата и ако обектът аварира, той ще падне с парашут, предупредиха властите с отношение към обезопасяването на полета.
На живо
Според направените изследвания балчишката полоса е най-подходяща за целта. „Дронамикс“ е разработчик и оператор на товарни безпилотни самолети. Компанията е основана през 2014 година от братята Свилен и Константин Рангелови - предприемач и авиационен инженер. Инвеститори в компанията са водещи предприемачи и мениджъри в сферата на авиацията, логистиката и технологиите от САЩ, Европа, Африка и Азия. Планира се експериментът да бъде предаван на живо от световни медии. „Дронът е разработен да пренася лекарства, органи и други неща, които са сравнително леки и изискват бърза реакция. Не е предвиден за хора“, коментира управителят на летище Балчик Красимир Костов.
Маршрути
„Черният лебед“ е единственият товарен дрон, който може да има товароносимост от 350 кг на разстояние до 2500 км и ще се произвежда в заводите на „Котеса“ в Германия – европейски производител на висококачествени компоненти за аерокосмически и автомобилни компании. Споразумението ще осигури производството на товарните дронове, разработени от „Дронамикс“, които се очаква да започнат обслужване на търговски маршрути в Европа през следващата 2023 година, уточниха от компанията.
Добромир Радушев