0

М алък камион наруши забраната и стигна до лифта, който води към Седемте рилски езера.

Возилото, тип триоска, се изкатерило от асфалта нагоре в началото на тази седмица. Транспортното средство, което прилича на джип, е заснето от посетители в района, които подали сигнал в Национален парк „Рила”. „За този месец това е единственото изключение на МПС, което нарушава забраната на Регионалната дирекция по горите-Кюстендил. Нито един автомобил не може да се качи нагоре извън асфалтовите пътища”, каза вчера за „Телеграф” шефът на НП „Рила” – Владимир Милушев. Той уточни, че днес (събота) ще се направи последна проверка, която ще е на терен. Возилото, което е сгазило забраната, е било без номера, но се знае кой е собственикът. Проблемът е, че трябва очевидците на нарушението да свидетелстват срещу него и да го посочат изрично като водач на МПС-то. Чак тогава може да му се състави акт и да се санкционира от РДГ-Кюстендил.

 

Ерозия

Новите правила и ограничения за туристите, които посещават Седемте рилски езера, влязоха в сила на 15 юли. Защото има опасност езерата да се превърнат в блата. Те се заблатяват заради наличието на много допълнителни минерални и органични вещества. Две са основните причини за този пагубен за водоемите процес. Първата е ерозията на туристическите пътеки, от които се свличат земни маси в езерата. Втората е наличието на органични вещества заради газенето на забраната за къпане в тях от страна на хората. Четирима служители на Национален парк "Рила" ще следят за поведението на планинарите в циркуса на езерата. Те гарантират спазването на новите ограничения. Въведена е забрана за движение извън регламентираните пътеки, която досега е била неглижирана, а тя е сред най-важните в района. Ще се намали и качването на коне с товари. Няма да се позволява повече от 200 души от Бялото братство да са по едно и също време край езерата през следващия месец.

 

Глезен

Среднощна спасителна акция помогна на френска туристка, която пострада при преход в Рила планина. Планинарката се движела с други хора, но се подхлъзнала и изкълчила лошо глезена си. Инцидентът станал привечер на втора тераса под връх Мальовица. Жената не могла да продължи по пътя си, но останалите от групата слезли до хижа „Мальовица” и подали сигнал за случилото се.

„При нас информацията дойде към 22,00 часа. За половин час се организирахме и поехме 8 души към пострадалата френска туристка. Свалихме я за около час в хижата. После заваля много силно и изчакахме да спре. После я свалихме до най-близкия спешен център”, разказа за „Телеграф” дежурният спасител в база „Боровец”. Той уточни, че такива случаи са чести през лятото. Затова планинарите трябва да са подготвени и да не подценяват планината.