- Старши комисар Димитров, влязохме в кампанията на Черния петък. Знаем, че над 70% от покупките се извършват онлайн. За какво трябва да внимават потребителите?
- За много примамливи оферти, които привидно са с големи отстъпки, но са публикувани в новопоявили се сайтове или платформи. Затова основният ми съвет към всички е да зaложат на проверени сайтове, които са се утвърдили, ползват се отдавна и, най-общо казано, имат доволни клиенти. При нас почти всеки ден имаме сигнал от пострадали, които са си поръчали стока, която е била доста намалена, само че след заплащането й са получили нещо различно или качеството е тотално различно. Има и такива, които нищо не са получили. Сумите, които българите губят при подобни измамни сделки, са от няколко десетки лева до 1000-2000 лв. особено за някоя по-скъпа техника.
- Имате ли по-драстичен случай в тази посока?
- Най-често сигналите при нас са за дрехи – зимни палта, рокли. Пак повтарям, сайтове, които са се новопоявили, трябва да се проверяват. Обикновено жертвите виждат реклами в социалните мрежи за зимно палто със 75% намаление например. Последват линка, отварят сайта, на пръв поглед всичко им е изглеждало много добре и са се подлъгали. В крайна сметка купувачите получават нещо тотално различно като качество. Палтото например е било много по-тънко, друга материя, по-късо, различен размер, с две думи нищо общо. В крайна сметка жертвата на тази нелоялна практика е загубила 300 лв.
- Хората могат ли да връщат стоките към тези измамни сайтове и платформи или връзката с продавача тотално се прекъсва?
- Много често връзката тотално се губи и опция за връщане на стоката или няма, или когато се опитат да влязат в контакт с продавача, им се казва, че каквото са получили, това е. Тук идва вторият основен съвет, който можем да дадем на потребителите. Когато има възможност, да използват опцията за преглед преди заплащането.
- Често обаче тази опция е платена и хората не искат да дават повече пари?
- Да, но срещу 2-3 лв. могат да си спестят сериозни проблеми особено при по-скъпите стоки.
- При Черния петък има наистина шеметни намаления над 50-60-70%. Кога на потребителите трябва да светне червената лампичка, че нещо не е наред?
- По-скоро при по-примамливи предложения от 70% и нагоре. Вероятно ще са на продукт, чието качество няма да се хареса на потребителя. Нека повторя ключовия момент – да се зaлага на наложили се платформи, от които вече са пазарували те или техни близки, приятели и роднини и са доволни. Опцията за преглед преди заплащането също да се включва при възможност.
- С какви други стоки освен с дрехи хората изгарят, образно казано?
- Основните стоки са дрехи, които вече споменах, обувки, часовници, очила и парфюми. Хората губят по няколкостотин лева. Често с приближаване на коледните и новогодишните празници ежедневно имаме жертви на измами и със запазване на вили, пътувания в чужбина. Там също трябва да се внимава и да се правят резервации от наложили се платформи и компании, за които има отзиви. Независимо дали е стока или услуга е добре хората да направят кратко проучване за дадения сайт или фирма. Отнема 2-3 минути в интернет.
- Всеки път вие в МВР и ние, медиите, даваме съвети да се внимава при масовото онлайн пазаруване. Хората сякаш не се вслушват достатъчно. Вие какво мислите?
- Хората се вслушват, голяма част от тях проверяват платформите, но има и такива, които подмамени от високото намаление или добре изглеждащата реклама, губят пари.
- Какъв е профилът на измамения клиент, който пазарува бързо, без да проверява, а после пуска жалба при вас?
- Жени и мъже около и над средна възраст (50 г.). Често обяснението им е: „Аз закъснях да купя подаръци или да резервирам вила за празниците, видях в социалните мрежи реклама и побързах да се включа“. Голяма част от тези хора са били съветвани от техни близки и приятели да не бързат с плащането, но ето какво се случва.
- Като подадат сигнала, какво се случва? Успявате ли да върнете парите на ужилените?
- Когато жертвите подадат сигнал при нас, започваме разследване, в хода му изискваме информация от банки в България и чужбина или платформи, през които са минали плащанията. В доста случаи успяваме да блокираме сумите и след няколко седмица ги връщаме на жертвата. В някои от случаите блокираме или ограничаваме достъпа на потребителите до такива измамни платформи в резултат на взаимодействието ни с чуждестранни хостинг компании.
- Какъв е профилът на извършителите на този вид измами, които процъфтяват покрай Черния петък и празниците?
- Най-често профилът на извършителите на такъв вид измами е следният. Те са обикновено от северноафрикански държави или от по-малки организирани престъпни групи, базирани в Европа или в Близкия изток и Азия.
- Откъде идват стоките с влошено качество, които пращат понякога на потребителите?
- За изпращането на стоките се използват кухи фирми или такива, които са контролирани от финансови мулета. Много често банковите сметки, на които се заплаща, са открити на името на финансови мулета – хора, зависими от алкохол, наркотици, хaзарт. Те срещу няколкостотин лева разрешават да се използва самоличността им, за да бъде открита сметка, в която понякога постъпват хиляди плащания. В резултат на нашите действия и на международни институции тези сметки се закриват. За измамниците обаче е лесно да намерят ново муле и да започнат престъпната дейност след няколко дни.
- Тези финансови мулета българи ли са или чужденци и сметките къде се намират?
- Финансови мулета има на територията на целия свят. В България има стотици такива хора, на чието име са открити сметки и се използват и за изпиране на пари, използват се и други ресурси за всякакви видове престъпления. Ние редовно получаваме чрез нашите международни партньори искания да бъдат извършвани проверки или да бъдат блокирани суми в наши банки на пострадали фирми и лица. Това е изключително сериозен финансов проблем в цял свят, с който се борим. Например в момента все още продължава операция „Емма 10“, която е контролирана от Европол.
- За какво е тази операция?
- Целта на тази международна полицейска операция на територията не само на Европа е да бъдат таргетирани организирани престъпни групи (ОПГ), които набират финансови мулета и използват самоличността им, за да изпират пари от всякакви престъпления. В момента в света оперират над 10 огромни ОПГ. Често за мулета се набират криминално проявени лица и такива със зависимост към алкохол, наркотици, хaзарт.
- Как чужди групи успяват да намерят изпаднали българи, на които да вземат и използват самоличността?
- Огромна част от това набиране се случва на хакерски форуми. В момента в света има над 500 и в тях има секции за продажба на наркотици, оръжие, банкови карти, хакерски инструменти, компютърни вируси, но има и секции, в които се събират хора, които се занимават с пране на пари. Точно там участват и български граждани, които предлагат своите услуги – да намерят хора в затруднено финансово положение или със зависимост и срещу 300-500 лв. да дадат самоличността си.
- Толкова евтино ли се продава самоличност?
- Толкова. Водят ги тези мулета в банкови и други институции, регистрират по няколко фирми, по няколко сметки и няколко месеца по-късно биват използвани, но еднократно или два пъти. В тези сметки влизат по няколко десетки хиляди евро от пострадала фирма от Европа например. После парите се пренареждат или с тях се купува криптовалута, скъпи автомобили и вещи. Целта е парите да изчезнат и да бъдат затруднени институциите да ги върнат на пострадалото лице или фирма.
- В рамките на операция „Емма“ има ли вече задържани българи?
- Има лица, които са проверени, но операцията продължава. В хода й провеждаме координирани действия по премахване или блокиране на банкови сметки, които се използват за пране на пари, претърсване и задържане на лица, които провеждат такава дейност, но конкретика нямам право да споделя поради това, че се водят досъдебни производства.
- Което означава, че вече имаме задържани и в България?
- Има случаи, но нямаме разрешение да издаваме никакви подробности към момента.
- Ако трябва да ви върна към по-потребителската част – една престъпна група колко би изкарала от ужилени клиенти в рамките на Черния петък?
- Предполагам, че няколко десетки хиляди лева, но покрай Черния петък и празнични периоди функционират множество групи, които са се специализирали в извършването и на други измами. Всеки ден имаме сигнали от хора, които искат да си продадат стока втора употреба – стар телефон, дрехи или техника, а с тях се свързва купувач, който пита все още ли е налична обявата им. И предлага да я купи с опцията „сигурно плащане“, като изпраща фишинг линк. В него жертвата си въвежда данните от банковата карта, за да получи парите си, но в резултат на това остава без нито лев. Последният ни сигнал е от жена, на която са откраднали от картата близо 10 000 лв., които е държала в нея, а е искала да си продаде старото бебешко креватче.
- Колко сигнала в момента получавате за такива измами и в разгара на Черния петък с колко процента очаквате да скочат?
- Нямаме точна статистика с колко скачат, но мога да ви кажа, че в момента имаме по 2-3 сигнала на ден. Покрай Черния петък и празниците наблюдаваме повишаване на измамите и опитите за измами, защото има голямо търсене.
Това е той:
- Роден е на 3 юни 1978 г. в град Генерал Тошево
- Завършил е бакалавър в Академията на МВР със специалност „Противодействие на престъпността“ и магистър в УНИБИТ със специалност „Информационни технологии“
- Постъпил на работа в МВР през 2003 г. като инспектор в група „Тежки престъпления“ на сектор Криминална полиция в 4-то РПУ в София
- От лятото на 2009 г. е инспектор в сектор „Кибератаки“ при отдел „Киберпрестъпност“ на ГДБОП
- На 8 септември 2020 г. е назначен за шеф на дирекция „Киберпрестъпност“
Виктория Пенкова