0

Д журасик парк откриха в град Вършец във вторник. Палеонтологичният музей на открито показва дивите зверове и птици, живели преди 2,5 млн. години в района. Това е поредната атракция в курортното градче. 

Гостите му могат да видят саблезъби тигри, носорози, гепарди, хиени и антилопи, които са разположени на територия от 10 декара в рамките на Боровия парк във Вършец. Мястото е облагородено, поставено е осветление, има много пейки и зеленина, съобщава БНР. В средата на парка е построена модерна сграда на Информационен център, представящ палеонтологични находки от землището на общината, диаграми и много информация за представените видове древни животни и птици.

Идеята за направата на парка идва след намирането на богато палеонтологично находище в покрайнините на град Вършец. Затова той не е просто туристическа атракция, а е създаден на базата на открито преди години находище на 7 километра от града с останки на древна флора и фауна. В местността Дрънката край село Долно Озирово са открити фрагменти и зъби от едри и дребни бозайници, както и птици, датирани от времето на късния плиоцен. 

Създаването на парка е общ проект между България и съседна Румъния. Финансирането на "Нови дестинации в трансграничния туризъм" е от програмата за трансгранично сътрудничество със съседната страна. Вършец работи в партньорство с музея "Олтения" в румънския град Крайова. Общото финансиране на дейностите на партньорите е 1 364 438,31 евро, като финансирането за Община Вършец е 904 986,92 евро. Скулптурите на праисторическите животни са направени в сътрудничество с експертите на Природонаучния музей към БАН в София.

Палеонтологичният парк бе открит вчера. На събитието присъстваха много гости от Румъния и Националния природонаучен музей. Новата атракция обогатява възможностите за пълноценно изкарване на свободното време на местните хора и туристите, има и образователен ефект с представените реалистични макети на древните обитатели на този край, отбелязват експертите.