0

31 години след „Парк де Пренс“ българският футбол изглежда безнадеждно далеч от нова велика вечер. Но за да се стигне до онзи 17 ноември 1993 година, помогна резултатът от един друг мач на същото място месец по-рано. Тогава Израел сензационно победи „петлите“ с 3:2, като в основата и на трите гола бе Рони „Ракетата“ Розентал. Легендарният бивш национал на Израел от около 30 години живее в Лондон, след като игра за Тотнъм и Уотфорд, а сега често може да бъде видян на новия стадион на Спърс. Той даде обширно интервю за „Мач Телеграф“ преди мача на Тотнъм с АЗ Алкмаар (1:0) от Лига Европа в края на октомври.

 - Г-н Розентал, с какво се занимавате в момента. Името ви често се поява при трансфери на играчи във Висшата лига на Англия?

 - Аз не съм точно агент на играчи. По-скоро бих се определил като консултант. Имам много контакти, които помагат при трансферите. Аз имам едно качество, може би по-скоро нюх – виждам таланта в даден играч, преди другите да го направят. Предлагал съм футболисти на отбори, когато те са били твърде млади и неизвестни. Такъв пример е Кристиано Роналдо. През 2002 година той дебютира за Спортинг Лисабон. По това време аз често пътувах до Португалия, защото съдействах за трансфера на Уго Виана от Спортинг в Нюкасъл. Започнах да следя внимателно Ромалдо. Видях, че е феноменален и го рекламирах на Арсенал и Тотнъм. Те обаче пасуваха, а след това знаете какво направи той. Преди години заведох в Тотнъм Пиер-Емерик Обамеянг, но Андре Вияш-Боаш не го хареса. Предлагал съм на различни клубове младоци като Самуел Ето'о, Венсан Компани, Жилберто Силва и много други. Понякога се питам каква ли щеше бъде историята, ако дадените клубове бяха взели спомените футболисти! Винаги съм бил пред другите по отношение на намирането на нешлифовани диаманти без пари или на много ниски цени.

 - Знае се, че през годините сте имали връзки с българския футбол. Следите ли го в момента?

 - Да, следя го. Моят племенник Дани Групер играе за Лудогорец и благодарение на него съм добре информиран за вашия футбол. Той е син на сестра ми. Вярно е и, че през годините съм съдействал за редица трансфери във вашите клубове или на ваши футболисти. Имах участие в преминаването на Димитър Бербатов от Леверкузен в Тотнъм. Аз бях забелязал неговия талант, още докато беше в ЦСКА и съм го рекламирал в английски клубове още тогава. В последните години съм имал бизнес с Левски и ЦСКА. Мога да ви дам един много интересен пример. Пред години видях, че Станислав Манолев има качества. Тогава той беше играч на Литекс. Предложих го на един отбор в Англия, но от Литекс отхвърлиха офертата, защото им се стори много ниска. По-късно Манолев бе продаден на ПСВ Айндховен за много по-голяма сума. Този трансфер също показва, че виждам таланта и цената на един играч преди другите. Сходен е и случаят с Ивелин Попов, който също можеше да отиде в клуб от Англия, докато бе част от Литекс. След това видяхте каква кариера направи. Преди години впечатление ми направи един играч от младежкия ви национален отбор, но той се контузи (б. р. - вероятно става въпрос за Стефан Велков).

 - Имате ли представа защо нивото на българските играчи е твърде далеч от онова преди десетилетия?

 - От моите наблюдения мога да кажа, че проблемът е може би най-вече от физическа гледна точка. Сега футболистите трябва да бъдат атлети в перфектно физическо състояние. Само с талант не става. Трябват много тренировки и усилия. Не е като едно време. Аз бях много бърз и това ми помогна много, но сега само това не е достатъчно. От това, което съм гледал в последните години, мога да каже, че трябва да подготвяте именно комплексни атлети, а не само футболисти. Ако вземем футболисти с огромен талант, каквито бяха например Еял Беркович и Юси Бенаюн преди години, те сега много трудно ще пробият в големи отбори, защото не бяха големи атлети. Давам този пример, защото сходен е и проблемът в Израел.

СТОЯН ГЕОРГИЕВ

Цялото интервю четете във вестник "Мач Телеграф"