0

П рез лятото на миналата година светът на футбола бе разтърсен от новината, че Лео Меси е подписал договор с американския Интер Маями. На аржентинската суперзвезда вече й беше писнало в Париж, а завръщане в Барселона и дума не можеше да става. Ефектът „Меси“ бе светкавичен. Само за 24 часа последователите на Интер Маями в социалните мрежи се увеличиха с 4 милиона, цените на билетите за домакинските мачове скочиха както инфлацията у нас през 1996-а година – от 29 долара през 2022 година до 512 долара през 2024-а. Стадионът е пълен до последната седалка, независимо от съперника и мястото на Интер в класирането. Само 6 години след създаването си клубът от южната част на Флорида е оценяван на немислимите за българските стандарти 1 милиард долара. 

На фона на тази космическа сума, куриозно звучи, че геният на съвременния футбол Лео Меси играе на...най-евтиния и неособено модерен стадион в американската лига. Когато през 2018 година Девид Бекъм и неговите съдружници създават Интер Маями те трябва да осигурят модерен стадион за клуба, за да може да получи лиценз за Мейджър лийг сокър. Задължително условие е той да е в центъра на Маями. Предлага се проект, намерено е и финансиране, но общината ги отхвърля. Тогава иконата на футболна Англия от 90-те години се решава на нестандартен ход. Сключва договор със съседния Форд Лодърдейл за използването на стадиона на вече несъществуващия клуб Страйкърс. Всъщност, идеята е да се използва земята, защото самият стадион е напълно грохнал. Теренът е изцяло разчистен и за много кратко време се издига едно съоръжение, което струва не повече от 60 милиона долара – без бетон, само метални конструкции, върху които са изградени сглобяеми трибуни. Междудругото, част от тези трибуни се пренасят веднъж годишно в центъра на Маями за състезанията от...Формула 1! 

Шокът от срещата със стадион „Чейз стейдиъм“ започва от паркирането на автомобилите. Всъщност, думата паркинг е твърде силна за мястото, където феновете оставят автомобилите си. Пространството представлява истинска поляна, с достатъчно висока трева. Но да си оставиш колата там струва 50 долара за всеки мач. Български фенове веднага изчислиха, че само от този „паркинг“ клубът получава около 250 000 долара приходи на всеки 14 дни. 

Следващият шок идва от мерките за сигурност. Феновете минават през три места, на които най-внимателно и подробно се проверяват от частни охранители. Никакъв шанс да влезеш дори и с празна бутилка от вода. И чак тогава следва минаването през скенер. Всичко става мирно и тихо, без блъскане, без крясъци, викове, обиди и нервни изблици.

След влизането към стадиона идва и сблъсъкът със суровата американска реалност, където всичко е подчинено на парите. Разстоянието от скенерите до трибуните е около 60 метра. В тях обаче има толкова изкушения, че неминуемо всеки фен ще похарчи поне 40 долара, докато си седне на мястото на стадиона. Започва се от будка, в която се продават...алкохолни коктейли – маргарита и мохито. Следват задължителните за американския фен бургери, хот-доци и пици, както и бира. Много бира – наливна, в кенчета, в малки и големи бутилки (включително и стъклени), алкохолна и безалкохолна, студена, топла. И никой не те спира да влезеш с нея на самите трибуни. На площадката пред стадиона има поне три официални магазина на Интер Маями – за мъже, жени и деца. Няма да изненадаме никого, ако кажем, че почти всички артикули са с името на Меси – от фланелките до четки за зъби. Но и това не е всичко. На самите трибуни, по време на мач пак се продава бира – истинска, алкохолна. При това студена. Между редовете се разхождат множество продавачи с пълни с бира легени. Дори и да нямаш пари в кеш, веднага ти предлагат да платиш с пос-терминал. Няма измъкване. Отделна темата е цената на храните и напитките. Извън стадиона една бира струва средно 4 долара. Вътре е 15. Не е случайно, че охранителите не позволяват да се внасят напитки отвън, нали? Така приходите на клуба само от кетъринга преди, по време и след всеки домакински мач варират между 300 000 и 600 000 долара, твърдят местни маркетингови агенции. Не е трудно да се изчисли, че само от това перо в бюджета на клуба влизат близо 10 милиона долара на сезон

Продажбата на билети за мачовете конкретно на Интер Маями е превърната в истинска наука. Стадион „Чейз стейдиъм“ събира малко над 20 000 зрители, което принуждава клуба да прави всякакви гимнастики с цените на пропуските, за да осигури добър приход. И ги прави великолепно. Най-евтиният сезон билет за следващия сезон -  еквивалент на нашите абонаментни карти, е 1779 долара за централните места в сектор В. Местата в сектор А доближават 8 000. Феновете имат възможност да си купят билети само за половината сезон, съответна и цената е наполовина. Най-евтиният единичен билет струва 175 долара, най-скъпият – 475. Отделно са групови билети за целия сезон, групови билети за половин сезон и такива за един мач. Билети за снимки на терена след мача, билети за деца, които да излязат на терена с футболистите преди мача. Отделна секция има само за семейни билети, които варират от 5000 до 8000 долара на сезон. Ето така Дейвид Бекъм и компания са на път да превърнат Интер Маями в световна марка. И не е чудно, че най-слабият отбор в американската лига през 2023 година, с най-евтиния стадион през 2024 година, ще играе на световното клубно първенство през 2025-а. 


Новият „Freedom park” струва 1 милиард долара

Собствениците на Интер Маями, начело с Дейвид Бекъм, са започнали изграждането на новия стадион на клуба, който ще носи името „Miami freedom park”. Той ще е близо до летището в града и ще е за скромните 25 000 зрители, което е нищожно малко за почти 5-милионния мегаполис. Но за това си има причина. Между клуба и общината почти две години се водеха спорове за мястото на стадиона. В основите на конфликта обаче не бяха общинските съветници, а другите два големи спортни клуба в Маями – баскетболния и този по американски футбола. Маями хийт и Маями долфинс не искаха да имат още един конкурент за парите на запалянковците. Защото стадионите в Щатите не са като в Европа. Там те се приемат повече за молове, а не за спортни арени. Новият стадион на Интер Маями ще бъде само 1/10 от общото съоръжение, което в момента се строи. Останалите 90 процента са заети от огромен парк, три хотела и бизнес -център. И всичко това ще направи Интер един от най-добрите клубове в света, ако не на футбол, поне на бизнес. 

ДОБРИ КОЖУХАРОВ

МАЯМИ - СОФИЯ