Н ай-голямата новина от Световната купа за жени беше написана от международен майстор до преди старта на Световната купа в Баку и вече гросмайстор Нургюл Салимова, на 20 години, от България. Оценката е на Жужа Полгар – една от триото унгарски сестри, спечелили си световна слава в безкомпромисния свят на шахмата.
Световната шампионка от 1996 до 1999 година, станала гросмайстор през 1991-а, отбеляза още: „Внимание, тя вече си осигури място в турнира на претендентките“. Всички суперлативи за Салимова са напълно заслужени. Извоюва си ги сама с представянето на Световната купа в Баку, където от вчера спори за титлата с Александра Горячкина, която през 2020-а се изправи и в мача за световната титла при дамите, но отстъпи пред китайката Цзю Вънцзюн. В първата партия срещу любимата си шахматистка Нургюл завърши реми с черните фигури, а по-късно днес двете отново застават една срещу друга на дъската.
Догодина в Канада осем шахматистки ще решат коя ще оспорва нейната корона. Сред тях и нашата Нургюл.
The biggest story of the 2023 Women’s World Cup is IM Nurgyul Salimova, just 20 years old, from Bulgaria, beating Anna Muzychuk to reach the final. Clutch! She is already guaranteed a spot in the Candidates Tournament. Her final opponent will be GM Goryachkina of Russia.
— Susan Polgar (@SusanPolgar) August 18, 2023
Photo… pic.twitter.com/Llrb0cUqRL
Вълнение
„Изключително съм развълнувана и не мога да повярвам какво се случи“, бяха първите думи на Салимова за официалния YouTube канал на международната федерация по шахмат (ФИДЕ) след успеха й над Ана Музичук (Украйна) в полуфинала.
С блестящите партии в Баку и отстраняването на шест съпернички талантливата Нургюл постави няколко рекорда, отбелязва Women's Chess Coverage. Българката стана първият международен майстор, който ще участва в турнира на претендентите от 28 години насам, а също така е шахматистката с най-нисък рейтинг (2409), която достига финал след Анна Ушунина (2452).
„Дори само полуфиналът бе голям успех за мен. Както казах и в началото, не дойдох с толкова високи очаквания. Сега не мога да повярвам какво се случи. Просто искам да се прибера в стаята си и да отпразнувам с родителите си“, призна още 20-годишната българка, чиито родители следят как се справя талантливата им дъщеря от дома в Крепча – селото в област Търговище, в което и до днес живее Нургюл. Тук й харесват природата и спокойствието, а също така близостта до семейството, към което е силно привързана.
Тя е и голямата гордост на местните. Обичат я като свое дете, защото пораснала пред очите им. И се гордеят с нея не само защото прославя името на родното си място, което доскоро беше най-известно със скалния манастир от времето на Симеон Велики, а защото е душа човек. Като умна, тиха и добра я описва и кметът Бахри Алиев. „И сега е пред очите ми все с шахматната дъска. Тя не беше като другите деца - да се разхожда и играе, нейната страст е шахматът", каза още Алиев пред БТА около полуфиналните битки и фурора, който Нургюл направи в Баку.
От дядо
Той добави, че постиженията на Нургюл са повод за особена радост за нейния дядо Салим. Човекът, запалил любовта към играта у момичето още от невръстно дете. Той заедно с баща й Илхан са хората, с които тя изиграва първите партии шахмат. И до днес те са нейната опора и съветници, въпреки че вече не могат да я бият.
На успехите на възпитаничката си не може да се нарадва и нейният треньор от шахматен клуб Бургас 64 – Живко Жеков. Той разкри пред Telegraph.bg, че не е гледал онлайн партиите й от тайбрека в полуфинала. „Пазя си нервната система. Чаках да ми кажат резултата и тогава проследявах ходовете. Но от това, което видях, Нургюл показа стабилна психика и много смела и талантлива игра! Коментарите, които вървят на живо от гросмайсторите, които следят партиите, са изпълнени със суперлативи за нея. Победата, която направи в първата партия с контрола от 10 минути, трябва да влезе във всички учебници за атакуваща игра, с жертвата на топа и с хода на офицера и последвалия неспасяем мат. Направо велико! При това Нургюл би Музичук, която е три пъти световна шампионка именно на бързия шах, така че е още по-сладко! Да я победиш на нейна територия, с целия й щаб там, с всичкия й опит, направо нямам думи!“, каза възторженият Жеков, който открил Нургюл в Силистра, когато била на 6. Още тогата тя показва огромния се потенциал и става шампион на България във възрастовата група до 8 години.
След това успехите валят един след друг. През 2015-а става световна шампионка за деца до 12 години, а от 2019-а вече е гросмайстор за жени и международен майстор за мъже. Едва на 13 пък става най-младата шампионка на България за жени. Началото на 2022-а й донесе нова голяма победа – покри първата си норма за гросмайстор за мъже.
Сама
На Световната купа в Азербайджан тя разчита единствено и само на себе си. Там е абсолютно сама, но показа, че с талант и воля всичко може да се постигне. „Комуникираме си по скайпа. Говорим главно, когато й е тежко. Когато бие, не се обажда. Чухме се преди решителните партии в полуфинала. Казах й, че всичко е постигнато и оттук нататък да играе спокойно и смело напред“, сподели още нейният треньор.
Тя го послуша, беше спокойна и уверена срещу Ана Музичук. „Рускинята да се страхува – тя има какво да защитава. Ние излизаме да бием, ако можем“, добави Жеков.
Самата Салимова пък показа респект към съперничката, но и вяра в собствените си сили. „Тя е големият фаворит, разбира се. Това обаче няма да ме откаже, аз ще продължа да давам най-доброто от себе си. Пък каквото стане“. Няма и как да е иначе, след като Горячкина е №2 в схемата, а българката – едва 29-а.
Заради успехите си още в ранна възраст я наричат детето чудо на шахмата. Но днес тя вече не е дете, а новата Царица на шахмата – една от любимите й фигури на дъската, редом с коня.
Популярността на Нургюл вече премина границите на България. За нея вече говорят хората, за които шахът е начин на живот. Много коментари събра и постът в Туитър на ФИДЕ за зашеметяващия път на българката до финала на Световната купа. „Забележително представяне“, „Вълнуващо. Обичам да я гледам, има невероятна харизма. Дано победи“, „Царица“, са само част от коментарите в подкрепа на българското момиче.