П редставители на различни граждански сдружения поискаха подобряване на условията за достъп до Витоша и превръщането на планината в място за спорт, туризъм и отдих при безопасни условия и с нужните модерни съоръжения.

На пресконференция, организирана днес от Сдружение за развитие на ски зона "Витоша", те поискаха гласът им да бъде чут от управляващите, за да може да се изгради конструктивен диалог за това как трябва да изглежда планината, която според тях има всички необходими условия, за да бъде любимо място на софиянци и гостите на града за прекарване на свободното време. Гражданските активисти се оплакаха от това, че до момента не срещат почти никаква подкрепа от институциите и предупредиха, че готвените планове за планината над столицата не могат да отговорят на реалните нужди на хората. 

"Ние сме една малка група от хора, която е обединена от това, че обича да кара ски и да посещава планината през всичките ѝ сезони. Преди пет години създадохме това сдружение, за да чукаме по вратите на всички, от които зависи това катастрофално положение с планината Витоша да започне да се променя. Искаме жителите на София да могат да ползват планината при едни нормални условия за спорт, отдих и развлечение. За съжаление през тези пет години никой не желае да ни обърне внимание", каза Йордан Рангелов, член на УС на сдружението.

Той посочи, че е провел срещи с министри, с президента Румен Радев и с бившия кмет на столицата Йорданка Фандъкова, но нито един от тях не се е ангажирал конкретно с каузата. 

"Институциите нехаят за това, което се случва. Трябва ли да имаме нова трагедия след Ангелите от Лим и Ангелите от "Индиго", да се случат Ангелите от Алеко, за да се вземат мерки? Искаме просто Витоша да стане едно прилично място за хората, които я посещават. Единствено Фандъкова, но вече в края на мандата си, ми каза, че според нея може да се обнови Драгалевският лифт до „Бай Кръстьо”, но мен това не ме устройва. Визията за Витоша, която представи настоящият кмет Васил Терзиев, не е съгласувана по никакъв начин с нас. Тя е изцяло с пожелателен характер и в нея няма никаква конкретика и никакъв ангажимент. Не е ясно кое, кога и как ще се случи", добави още Рангелов.

Той добави, че с "тюркоазените" природозащитници диалог не може да се води, тъй като тяхното виждане за ремонт на лифтовете е нерезонно. 

"Аз не искам да се водя на пребоядисани лифтове от времето на Вълко Червенков. Видяхте в Сливен как се развали лифтът много скоро след ремонта. Трябва да се изградят изцяло нови и модерни лифтове с голям капацитет. Новите съоръжения ще позволят и на хора с увреждания да спортуват и да прекарват време в планината. На старите съоръжения това е невъзможно", каза още Рангелов.

Скибегачът и трикратен участник на зимни олимпийски игри Петър Панков посочи, че занемаряването на Витоша пречи за развитието на спорта. Той изрази учудване защо в предложената от Терзиев визия за Витоша липсва каквато и да е стратегия за развитие на западната ѝ част, където са ски пистите „Ветровала”, „Офелиите”, „Звездица” и „Конярника”.

"Ако искаме да имаме съвременна Витоша, тази визия, която сега ни се представя, е една много малка първа стъпчица в тази посока. Но тя трябва да бъде реализирана по решителен начин. Трябват ни съвременни технически решения, а не да ревизираме нещо, което много от отдавна е морално остаряло. Трябва промяна в Нормативната уредба, за да можем да погледнем в бъдещото развитие на планината. Центърът „Алеко” е претрупан от хора - от деца до национални състезатели. За това при изготвянето на тази стратегия трябват и специалисти, не само политици. На „Конярника” има изграден ски център, за който обаче хората не знаят. Сградата там си седи и чака някой да вземе решение за нея. Там има два влека и е подходящо да се изгради писта, защото не се налага да се отсече и едно дърво. Теренът позволява всичко. Помислете си защо няма нито един национален състезател по биатлон от София. Тук има такъв голям човешки потенциал, а децата няма къде да тренират", каза Панков.

"Ние не сме против калинките, буболечките и цветята на Витоша, но ние сме на първо място за хората и децата на София, затова трябва и промени в Нормативната уредба", обобщи Панков.

Павел Савов, който е председател на Българската асоциация за рекреация, интеграция и спорт, посочи, че в момента управляващите по никакъв начин не мислят за хората с увреждания и те продължават да бъдат лишени от достъп до Витоша.

"Във визията няма нищо конкретно за хората с увреждания. Пак ни забравят, както ни забравиха при реорганизацията на движението около НДК и премахнаха паркоместата за инвалиди. Рекреативният туризъм е много важен за хората с увреждания и всъщност една цяла социална група е изключена от всичко", каза Савов.

Венцислав Банчев, председател на сдружение "София днес и утре", посочи, че много важна част от стратегията за развитие на Витоша трябва да бъде осигуряването на достъп до Витоша чрез Симеоновския лифт, който да бъде свързан с останалата част от града чрез метрото. Това ще ограничи по естествен начин и достъпът на коли до планината.

Според гражданските представители цялостно обновяване на съоръженията на Витоша ще струва около 150 милиона евро. Това включва не само подмяна на съществуващите кабини и седалки, но най-вече изграждането на нови постаменти, тъй като старите вече са амортизирани и създават пряка опасност за живота и здравето на ползващите лифта.

В края на пресконференцията Рангелов сравни ситуацията у нас с тази в Андора, където има изградени 62 лифта и си пожела на Витоша също да има така добре организирана ски зона.