0

Н овата разновидност на коронавируса „Омикрон“ вече плъзна из Европа. Вчера бе само в Белгия, а днес вече и във Великобритания, Германия и Чехия. Според представител на Европейския център за предотвратяване и контрол на заболяванията опасността от „Омикрон“ е от висока до много висока, а според председателя на Световната медицинска асоциация (WMA) Франк Улрих Монтгомъри. "Най-големият ми страх е, че този щам може да стане заразен като делта и опасен като ебола", подчерта той.

Все още няма точни данни за рисковете от мутацията, но изглежда, че се разпространява много бързо, отбеляза Монтгомъри. Той не изключва необходимостта реваксинацията срещу COVID-19 да се извършва ежегодно.

Новият вариант бе засечен първо в Боствана и Южна Африка. Той съдържа 32 мутации в S-протеина - повече от всички други варианти на SARS-CoV-2.

Възможно е "много бързо" да се разработи ваксина срещу варианта Омикрон на новия коронавирус, предаде Франс прес, като цитира изказване на британския учен Андрю Полард.

Той е начело на групата за изследване на ваксините на университета в Оксфорд.

Експертът сподели пред Би Би Си мнението, че е "изключително малко вероятно" новата разновидност „Омикрон“ да се разпространи масово сред ваксинираното население, "както видяхме миналата година" с варианта Делта.

Но ако все пак това се случи, то "ще бъде възможно да действаме много бързо", тъй като според Полард "процесите за разработването на нова ваксина стават все по-добри и по-добри".

Британският учен смята, че използваните в момента ваксини срещу Ковид-19 би трябвало да са ефективни и срещу новата разновидност, която Световната здравна организация (СЗО) определи като "предизвикваща тревога". Андрю Полард обаче подчерта, че това ще стане ясно в следващите седмици.

Първите случаи на новия вариант на коронавируса бяха открити в Република Южна Африка, която на 24 ноември информира за тях СЗО. Заразени с разновидността Омикрон вече има и в Европа. Смята се, че шиповидният му протеин има около 30 мутации и това може да повлияе за по-бързото разпространяване сред хората.

Компаниите, които произвеждат ваксини срещу Ковид-19, сред които "Пфайзер/Бионтех", "Модерна", "АстраЗенека" обявиха, че очакват скоро да разполагат с данни за ефективността на препаратите срещу варианта Омикрон.