И ронична, но показателна история се случи, когато бобри сами построиха язовир само за два дни. И всичко нямаше да е нищо, ако властите не се бяха опитали да построят точно този язовир... от 2018 г. Това, което отне дълги години - животните се справиха без търгове, бюрокрация и помпозно отваряне.
В защитената местност Brda в Чешката република има наистина приказни бобри или по-скоро домашни бобри. Те построиха няколко язовира, създавайки естествена влажна зона. И няма значение, бобрите са си бобри, но животните го направиха точно на същото място, където администрацията на защитената територия искаше да построи язовир.
Проектът за изграждане на язовир близо до депото Brdy започна през 2018 г. и тази инфраструктура трябваше да помогне за възстановяването на река Клабаву. Но те не успяха да одобрят самия проект на стойност 30 милиона крони в продължение на 7 години.
A colony of 8 beavers in the Czech Republic have completed a dam project in two days, something local officials had been planning for the past 7 years. pic.twitter.com/7AtG27yVo9
— Wholesome Side of 𝕏 (@itsme_urstruly) February 6, 2025
На бобрите са били необходими само 2 дни, за да построят язовира, а работата им всъщност е спестила местния бюджет.
Военните и управлението на държавните гори и водите на Вълтава, обсъждаха проекти и собственост върху земята и бобърът просто ги изпревари.
„Това ни позволи да спестим до 30 милиона крони при днешните цени“, каза Бохумил Фишер, директор на резервата.
Бобрите в дивата природа са много изобретателни животни - те самостоятелно изграждат язовири и допринасят за създаването на влажни зони, където други видове след това намират убежище.
Разбира се, дейността на бобрите не винаги е полезна - те могат да причинят неудобства на хората - да наводнят дворове или да унищожат дървета.
"Бобърът може да построи язовир за една или две нощи. И човек трябва да получи разрешение за това, решение за водни права и тогава все още не се знае дали ще получите пари за това. Ако желаете, можете да го построите и с багер, да речем, за една седмица", казва зоологът Иржи Вълчек.
Той допълни, че язовирът ще предложи по-добри условия за живот на много видове - редките каменни раци, жаби.
Този резерват е дом на поне едно семейство европейски бобри, наброяващо приблизително осем индивида. Други се намират в околностите на Нова Митровица или Хорелед.
*Източник: rbc.ua/Vesti.bg