Т рансджендър жена в Китай е спечелила рекордна сума обезщетение от болница, която я е подложила на няколко сеанса на електрошокова терапия без нейно съгласие.
Забраниха на транссексуален депутат да използва дамската тоалетна
Народният съд на окръг Чангли в Цинхуандао, град в провинция Хъбей, одобри присъждането на 60 000 юана (7875 евро) на 28-годишната изпълнителка Линг'ер, която по рождение е мъж, но се идентифицира като жена. ЛГБТ+ активисти определиха обезщетението, одобрено на 31 октомври, като победа за правата на транссексуалните в Китай.
Линг'ер, която използва псевдоним, заяви, че се надява нейният случай, който е първият случай на транссексуално лице, спечелило съдебно оспорване срещу използването на практики с електрошок в Китай, да помогне на други представители на ЛГБТК+ общността да се ориентират в медицинските спорове и да защитят правата си. „В Китай положението на транссексуалните хора не е много оптимистично. Липсва защита за тази група от хора“, казва тя.
Transgender woman wins record payout in China after electroshock treatment | China | The Guardian https://t.co/reTpIFphs6
— Stephen pike 🇺🇦 (@Spike9151) November 21, 2024
Линг'ер е приета в болница в Цинхуандао през юли 2022 г., след като предишната година се разкрива пред родителите си като транссексуална. Родителите ѝ са били „много против“ половата ѝ идентичност, казва Линг'ер, и са смятали, че не е психически стабилна. Затова са я изпратили в психиатрична клиника.
В болницата ѝ поставят диагноза „тревожно разстройство и несъответстваща сексуална ориентация“. Тя е държана там в продължение на 97 дни и е подложена на седем сеанса с електрошок.
„Нанесе сериозни щети на тялото ми. Всеки път, когато се подлагах на лечението, припадах... Не бях съгласна, но нямах избор“, казва Лингър.
Болницата „се опита да ме „поправи“, да ме накара да се съобразя с очакванията на обществото“.
Тя казва, че електрошоковете са причинили продължаващи сърдечни проблеми, за които са необходими лекарства.
Линг'ер подава съдебен иск срещу болницата, който е разгледан от съда през август. Тя твърди, че лечението е нарушило личните ѝ права.
Китайският закон за психичното здраве гласи, че хората не могат да бъдат насилствено подлагани на психиатрично лечение, освен ако не представляват заплаха за сигурността на себе си или на другите.
Дариус Лонгарино, изследовател в Йейлския правен факултет, който се занимава с китайското право и гражданското общество, заяви, че лекарите, които прилагат лекарства или използват електрошокови практики, за да „поправят“ възгледите на гейовете или транссексуалните хора, „използват натрапчиви, вредни методи, за да лекуват нещо, което изобщо не трябва да бъде диагностицирано“.
Според доклад в китайските медии през август лекарят на Линг'ер е заявил, че тя може да представлява риск за безопасността на родителите си.
Прецедентът за подобен вид съдебно оспорване е малък. През 2017 г. гей в провинция Хънан получи обезщетение от 5000 юана (656.33), след като беше принуден да остане в психиатрична болница в продължение на 19 дни и да приема лекарства за „лечение“ на хомосексуалността си, предава The Guardian.
Друго решение от 2014 г. осъжда клиника да плати на гей 3500 юана (459.43 евро), след като той съди лечебното заведение, че му е прилагало хипноза и електрошокове, за да „излекува“ хомосексуалността му. Въпросът в това дело обаче не е бил липсата на съгласие, а фалшиво твърдение, тъй като съдия е постановил, че хомосексуалността не е заболяване, което може да бъде „излекувано“.
Практиките на конверсия се прилагат в сива правна зона в Китай. През 2001 г. Китай премахва хомосексуалността от официалния списък на психиатричните разстройства, но запазва диагнозата „страдание от сексуалната ориентация“. Това оставя отворена вратата за психиатрите да предлагат физически и психиатрични средства за „излекуване“ на сексуалната ориентация или в случая на Линг'ер - на половата идентичност на човека.
Въпреки че в последната версия на китайските медицински указания тази диагноза е премахната, прилагането и обучението в китайските болници е нееднозначно.
Един от малкото лекари в Китай, работещи в тази област, който поиска да остане анонимен поради деликатността на разговорите с чуждестранни медии, заяви, че част от проблема е липсата на информираност в професията. Когато в болниците постъпват транссексуални пациенти, „те не знаят как да ги лекуват. Мислят, че използването на тези методи като електрошоковете може да помогне, но всъщност грешат. Те правят този избор поради липсата на знания“.
Публикувано през 2019 г. проучване, базирано на анкета сред 385 души, установява, че почти един от всеки петима транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван от родителите си да се подлага на подобни практики.
*Източник: Vesti.bg