Д ебатът за налагането на ограничения върху използването на социални медии от деца и тийнейджъри под 15-годишна възраст се разпалва отново в Гърция. Правителството на Кириакос Мицотакис обмисля да приеме модел, подобен на този, прилаган в Австралия, съобщи Vonista Vibes, цитирана от БГНЕС.
САМО ЗА МАМА И ТАТИ: Социална медия - ако имаш 16 години!
Предложението има за цел да предпази младите хора от опасностите, свързани с присъствието им в интернет, като пристрастяване, излагане на неподходящо съдържание и емоционалното въздействие на прекомерната употреба на платформите на социалните медии.
ДЪРЖАВА ЗА ПРИМЕР: Норвегия въвеждат възрастова граница за социалните мрежи!
Австралийското законодателство, прието през ноември 2023 г., налага строги ограничения на непълнолетните под 16-годишна възраст, като им забранява достъпа до платформи за социални медии като Facebook, Instagram и TikTok. От тези платформи сега се изисква да прилагат мерки, които да гарантират спазването на възрастовото ограничение. В случай на неспазване на изискванията, компаниите рискуват да им бъдат наложени високи глоби, които могат да достигнат до 31 млн. евро. Тези мерки предизвикаха смесени реакции, като дружествата изразиха загриженост относно ефективността и възможните непредвидени последици от тези разпоредби.
В Гърция предложението за налагане на ограничения върху използването на социални мрежи от непълнолетни намира поддръжници, но и критици. Детският психолог Кристина Бояци подчертава, че защитата на децата трябва да се осъществява с последователност и сътрудничество, като се започне с промяна в поведението на самите родители. Както посочва тя, родителите не могат да изискват ограничения от децата си, докато самите те са пристрастени към електронните устройства.
Бояци е съгласна със забраната на мобилните телефони в класните стаи, тъй като устройствата разсейват учениците и намаляват концентрацията им. Същевременно тя се позовава на емоционалните ефекти, които могат да имат социалните мрежи, като например ниско самочувствие и сравняване с идеализирани образи на живота.
Предложението на гръцкото правителство е част от по-широки усилия за намиране на начини за регулиране на цифровия живот на младите хора с цел създаване на по-безопасна среда. Въпреки че приемането на строги мерки може да се окаже трудно, дискусията за необходимостта от защита на децата от негативните последици от технологиите е навременна и необходима.